Qurbanlıq heyvanların satışı və kəsimi xidmətləri göstəriləcək ÜNVANLAR
Bu il Naxçıvan Muxtar Respublikası da daxil olmaqla, ölkə üzrə 135 ünvanda qurbanlıq heyvanların satışı və kəsimi xidmətləri təşkil olunacaq.
Qeyd olunub ki, 135 məntəqədən 77-də həm kəsim, həm satış, 30-da qurbanlıq heyvanların yalnız satışı, 28-də isə yalnız heyvan kəsimi xidmətləri təklif olunacaq.
Həmin məntəqələrdə baytarlıq nəzarətindən keçmiş və sanitar-gigiyenik tələblər gözlənilməklə kəsilmiş qurbanlıq heyvanlar əhaliyə təqdim olunacaq.
Bununla yanaşı, bir sıra regionlarda Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi ilə razılaşdırılmaqla səyyar heyvan kəsimi çadırları quraşdırılaraq qurbanlıq heyvanların baytarlıq nəzarəti altında kəsimi və satışı təmin ediləcək.
Həmçinin ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən müvafiq infrastruktura malik ticarət şəbəkələri tərəfindən sifarişlərə uyğun bayram günlərində qurbanlıq heyvan ətinin vətəndaşlara çatdırılması nəzərdə tutulur. Bununla bağlı həmin satış şəbəkələri tərəfindən ətraflı məlumatlar veriləcək.
Vətəndaşlar bayram günlərində saat 08:00-dan 20:00-dək qurbanlıq heyvanları satmaq, almaq və ya kəsdirmək üçün yuxarıda qeyd edilən xidmətlərdən istifadə edə bilərlər.
Ölkə üzrə qurbanlıq heyvanların satışı və kəsimi yerləri barədə məlumatları https://afsa.gov.az/az/qurban-bayrami-2025 linkinə daxil olmaqla, eləcə də aşağıdakı cədvəldən əldə edə bilərsiniz.

Стали известны адреса мест продажи и убоя жертвенных животных
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Агентство продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА), из 135 пунктов в 77 будут предлагаться услуги как по убою, так и по продаже, в 30 - только продажа жертвенных животных, а в 28 - только услуги по забою животных.
В этих пунктах населению будут предложены жертвенные животные, прошедшие ветеринарный контроль и забитые с соблюдением санитарно-гигиенических требований.
Кроме того, в ряде регионов по согласованию с АПБА будут установлены передвижные палатки, где будет обеспечен убой и продажа жертвенных животных под ветеринарным контролем.
Также предусмотрена доставка мяса жертвенных животных гражданам в праздничные дни в соответствии с заказами торговыми сетями, действующими на территории страны и имеющими соответствующую инфраструктуру. Подробная информация об этом будет предоставлена этими торговыми сетями.
Граждане смогут воспользоваться вышеуказанными услугами для продажи, покупки или забоя жертвенных животных в праздничные дни с 08:00 до 20:00.
Информацию о местах продажи и забоя жертвенных животных по стране можно получить, перейдя по соответствующей ссылке.