Eltisini mətbəxdə əməliyyat edib ölümünə səbəb olan estetik mərkəz direktoruna hökm oxundu
Bakıda eltisini qanunsuz olaraq bədənşəkilləndirmə əməliyyatı edərək ölümünə səbəb olmaqda təqsirləndirilən "AzE Estetik Mərkəz" MMC-nin direktoru Ülviyyə İlyasovanın cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi başa çatıb.
Məhkəmənin hökmü ilə Ü.İlyasova üç il müddətinə səhiyyə orqanlarında xüsusi ixtisas tələb edən fəaliyyət növü ilə məşğul olmaq hüququndan məhrum edilməklə, üç il iki ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. O, cəzasını məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkəcək.
İttihama görə, bu il aprel ayının 16-da 1984-cü il təvəllüdlü Səbirə Vəliyevanın cərrahi əməliyyatdan sonra ölməsi faktı üzrə cinayət işi başlanıb.
İstintaqla "AzE Estetik Mərkəz" MMC-nin direktoru Ülviyyə İlyasovanın aprelin 15-də üzərində "liposaksiya-piysovurma" əməliyyatı icra etdikdən sonra vətəndaş Səbirə Vəliyevanı ixtisaslaşdırılmış tibb müəssisəsinə yerləşdirmək əvəzinə, sonuncunu yaşadığı fərdi evə apararaq onu həkim nəzarətindən kənar saxlayıb. Növbəti gün xəstədə qanaxma başlayıb və Ü.İlyasova onu köməksiz vəziyyətdə qoyub. Nəticədə Səbirə Vəliyeva kəskin qanitirmədən dünyasını dəyişib.
Toplanmış sübutlar əsasında Ülviyyə İlyasovaya Cinayət Məcəlləsinin 143 (təhlükədə qoyma) və 314.2-ci (ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olan səhlənkarlıq) maddələri ilə yekun ittiham elan edilərək barəsində polis nəzarəti altına vermə qətimkan tədbiri seçilib.
Xatırladaq ki, mərhum Səbirə Vəliyeva Ü.İlyasovanın eltisidir.
Həmçinin səhiyyə naziri Teymur Musayev parlamentin iclasında bildirmişdi ki, ölən şəxs mətbəxdə əməliyyat olunub.

Ульвия Ильясова сделала липосакцию родственнице на кухне: суд приговорил к 3 годам
Завершился судебный процесс по уголовному делу директора ООО AzE Estetik Mərkəz Ульвии Ильясовой, обвиняемой в проведении незаконной пластической операции, повлекшей смерть родственницы в Баку.
На процессе был зачитан приговор подсудимой.
Решением суда Ильясова приговорена к 3 годам и 2 месяцам лишения свободы с отбыванием наказания в учреждении участкового типа. Также она лишена права заниматься деятельностью, требующей специальной квалификации в органах здравоохранения, сроком на 3 года.
Согласно обвинению, 16 апреля этого года было возбуждено уголовное дело по факту смерти Сабиры Велиевой (1984 г.р.) после хирургической операции.
Следствием установлено, что Ульвия Ильясова 15 апреля провела операцию липосакции (удаление жира) Сабире Велиевой. Однако вместо помещения пациентки в специализированное медучреждение после операции директор ООО AzE Estetik Mərkəz отвезла ее домой, оставив без врачебного наблюдения.
На следующий день у Сабиры началось кровотечение, но Ульвия бросила ее в беспомощном состоянии. В результате Сабира Велиева скончалась от острой кровопотери.
На основании собранных доказательств Ульвии Ильясовой было предъявлено окончательное обвинение по статьям 143 (оставление в опасности) и 314.2 (халатность, повлекшая по неосторожности смерть потерпевшего) Уголовного кодекса Азербайджана. В качестве меры пресечения был избран полицейский надзор.
Напомним, что покойная Сабира Велиева была женой брата мужа У.Ильясовой.
Также министр здравоохранения Теймур Мусаев на заседании Милли Меджлиса заявил, что умершая была прооперирована на кухне.