Sosial şəbəkələrdə 500-700 manata donorluq təklifləri - Hansı FƏSADLAR ola bilər? (VİDEO)
Xəzər TV-yə istinadən məlumat verir ki, sosial şəbəkələrdə yüzlərlə bu cür elana rast gəlmək olar. "Instagram" və "TikTok" platformasında "Follikul donorluğu" adlı onlarla səhifə mövcuddur.
İddialara görə, 500-700 manat müqabilində qadınlardan toplanan follikullar yüksək məbləğ qarşılığında övladı olmayan şəxslərə satılır. Yəni, insanın genetik materialı, sözün əsl mənasında, bazar malına çevrilir. Hətta bəzi mama-ginekoloqların bu prosesdə vasitəçi və ya bilavasitə iştirakçı olması iddiaları da var.
Həkim-genetik Zakir Bayramov bildirib ki, tibbi etikaya və insan hüquqlarına zidd olan bu halların nəzarətsiz qalması gələcəkdə daha böyük fəsadlara yol aça bilər.

В соцсетях распространяются объявления о донорстве за 500-700 манатов: что говорят врачи? (ВИДЕО)
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, в соцсетях можно встретить сотни таких объявлений, а на платформах Instagram и TikTok действуют десятки страниц под названиями "Донорство фолликулов".
Утверждается, что полученные от женщин за 500-700 манатов яйцеклетки впоследствии продаются бесплодным парам по значительно более высокой цене. То есть генетический материал человека фактически превращается в товар.
Также отмечается, что в эту схему могут быть вовлечены отдельные акушеры-гинекологи, выступающие посредниками или даже непосредственными участниками подобных сделок.
Врач-генетик Закир Байрамов отметил, что отсутствие должного контроля за процессами, противоречащими медицинской этике и нарушающими права человека, может повлечь за собой еще более серьезные последствия в будущем.