İlham Əliyev Laçın Elektrik Şəbəkəsi Rəqəmsal İdarəetmə Mərkəzinin açılışında iştirak edib - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 27-də Laçın Elektrik Şəbəkəsi Rəqəmsal İdarəetmə Mərkəzinin açılışında iştirak edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, "Azərişıq" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Vüqar Əhmədov dövlətimizin başçısına görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Laçın Elektrik Şəbəkəsi Rəqəmsal İdarəetmə Mərkəzindən şəhərin ərazisində yerləşən istehlakçıların - yeni salınan yaşayış komplekslərinin, tikintisi aparılan sənaye və sosial təyinatlı infrastrukturun, kənd təsərrüfatı və turizm obyektlərinin, xüsusən əhalinin elektrik enerji təchizatının fasiləsizliyinin və dayanaqlığının təmin olunması nəzərdə tutulur. Mərkəz elektrik şəbəkəsinin vəziyyəti haqqında bütün məlumatları toplayan və emal edən, eləcə də avadanlığın rəqəmsal formatda idarə olunmasını təşkil edən nəzarət, mühafizə və idarəetmə sistemlərinin innovativ həll layihəsidir. Burada hər birinin gücü 1600 kVA olan iki ədəd güc transformatoru, müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş 35 kV-luq və 0.4 kV-luq qapalı paylayıcı qurğular quraşdırılıb. Mərkəzin elektrik təchizatı üçün "Laçın" yarımstansiyasından 4.8 km uzunluğunda ikidövrəli elektrik verilişi xətləri çəkilib. Burada quraşdırılan müasir avadanlıq bütün texnoloji ölçmələrin yüksək dəqiqliyini və vahidliyini təmin edir ki, bu isə öz növbəsində şəbəkənin etibarlı istismarını dəstəkləməklə yanaşı, elektrik enerjisinin ötürülməsi zamanı itkilərin və ümumi istismar xərclərinin azaldılmasına şərait yaradır.
Mərkəzdə, həmçinin istehlakçıların elektrik enerjisi verilişində planlı fasilələrin yaranması barədə onlayn qaydada əvvəlcədən məlumatlandırılma imkanı yaradılıb. Bərpaolunan enerji mənbələrinin şəbəkələrə inteqrasiya edilməsi prosesi Rəqəmsal İdaretmə Mərkəzində avtomatik idarə olunduğundan elektrik enerjisi təchizatında fasilələrin yaranması tam aradan qaldırılır. Alınan və ötürülən elektrik enerjisinin miqdarına görə yarımstansiya işinin multifunksional rejimdə qurulmasını, həmçinin cihaz və avadanlıqların qarşılıqlı koordinasiyasını tam təmin edən mərkəz vasitəsilə əməliyyatların paylayıcı şəbəkənin tələblərinə avtomatik uyğunlaşdırılması həyata keçirilir. Bununla yanaşı, informasiya və texniki təhlükəsizlik sistemlərinin qərarvermə qabiliyyəti, "yaşıl enerji" mənbələrinin şəbəkəyə inteqrasiyası da icra olunur. Mərkəzdə yerləşən yarımstansiya qapalı tiplidir və idarəetmə əməliyyatları məsafədən həyata keçirildiyindən daimi işçi heyətinə ehtiyac olmur.

Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии Центра цифрового управления Лачынской электросетью - Фото
27.05.2025 13:30 1 026
27 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии Центра цифрового управления Лачынской электросетью.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, председатель ОАО "Азеришыг" Вугар Ахмедов проинформировал главу государства о проделанной работе.
Было отмечено, что Центр цифрового управления Лачынской электросетью предусматривает обеспечение бесперебойного и устойчивого электроснабжения потребителей на территории города - новых жилых комплексов, строящейся промышленной и социальной инфраструктуры, сельскохозяйственных и туристических объектов. Центр является инновационным решением для систем контроля, защиты и управления, собирающих и обрабатывающих все данные о состоянии электросети, а также организующих управление оборудованием в цифровом формате. Здесь установлены два силовых трансформатора мощностью 1 600 кВА каждый, а также закрытые распределительные устройства мощностью 35 кВ и 0.4 кВ, оснащенные современным оборудованием. Для электроснабжения центра от подстанции "Лачын" проложена двухконтурная линия электропередачи протяженностью 4.8 км. Установленное здесь современное оборудование обеспечивает высокую точность и единство всех технологических измерений, что, в свою очередь, поддерживает надежную эксплуатацию сети, а также создает условия для снижения потерь и общих эксплуатационных расходов при передаче электроэнергии.
Центр также предоставляет потребителям возможность заранее в режиме онлайн получать информацию о планируемых перебоях в подаче электроэнергии. Процесс интеграции в сеть энергии, получаемой из возобновляемых источников, управляется в Центре цифрового управления в автоматическом режиме, поэтому перебои в электроснабжении полностью устраняются. Посредством центра, полностью обеспечивающего построение деятельности подстанции в мультифункциональном режиме в зависимости от количества полученной и переданной электроэнергии, а также взаимную координацию устройств и оборудования, осуществляется автоматическая адаптация операций к требованиям распределительной сети. Наряду с этим, реализуются возможности принятия решений системами информационной и технической безопасности, интеграция в сеть источников зеленой энергии. Расположенная в центре подстанция является подстанцией закрытого типа. Управление ею осуществляется дистанционно, поэтому постоянного рабочего персонала не требуется.