MN-dəki 143 milyonluq mənimsəməyə görə daha bir zabitə AĞIR CƏZA
Müdafiə Nazirliyindəki 143 milyon manatlıq mənimsəmə faktı ilə bağlı təqsirləndirilən daha bir hərbçinin, "N" saylı hərbi hissənin maliyyə-xidmət rəisi işləmiş kapitan Vahid Novruzlunun cinayət işinin yekun məhkəmə prosesi keçirilib.
Bakı Hərbi Məhkəməsində hakim Fikrət Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunaraq, Vahid Novruzlu 11 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, "N" saylı hərbi hissənin maliyyə-xidmət rəisi işləmiş kapitan Vahid Novruzlu Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) apardığı istintaq çərçivəsində cinayət məsuliyyətinə cəlb olunub.
İlkin mərhələdə istintaq orqanı kapitana dövlətə vurulan ziyanı ödəmək şərti ilə azadlıqda qalmaq imkanı versə də, ziyan ödənilmədiyi üçün sonradan barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Müdafiə Nazirliyindəki 143 milyon manatlıq mənimsəmə faktı üzrə bir neçə icraatda cinayət işlərinə Bakı Hərbi Məhkəməsində baxılıb. 2022-ci ilin əvvəlində Müdafiə Nazirliyinin 4 zabiti - Maliyyə-Büdcə İdarəsinin sabiq rəisi general-mayor Nizami Məmmədov, Hərbi Hava Qüvvələrinin (HHQ) Maliyyə Xidmətinin sabiq rəisi Cəlal Kazımov, Quru Qoşunların Maliyyə İdarəsinin sabiq rəisi Bayram Bayramov və Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Maliyyə İdarəsinin keçmiş rəisi Vüsal Əlizadə saxlanılıblar.
Bakı Hərbi Məhkəməsinin hökmü ilə Nizami Məmmədov və Bayram Bayramovun hər biri 11 il 6 ay, Cəlal Kazımov 11 il, Vüsal Əlizadə 10 il 6 ay müddətinə azadlıqdan mərhum ediliblər. Eyni zamanda təqsirləndirilən şəxslərin üzərinə həbs qoyulmuş əmlaklarının müsadirə edilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Bundan başqa, Müdafiə Nazirliyinin Satınalmalar və Təchizat İdarəsinin sabiq rəisi polkovnik Mahir Şirvanov, həmçinin nazirliyin Satınalmalar və Təchizat İdarəsinin sabiq rəisi Məlikməmməd Qurbanov, nazirliyin mənzil istismar idarəsinin sabiq rəisi polkovnik Fikrət Mirzəyev və digər şəxslər də DTX-nin vəsatəti əsasında həbs ediliblər. Onların hər biri də Bakı Hərbi Məhkəməsinin hökmü ilə məhkum olunublar.

Еще один офицер признан виновным по делу о коррупции в Минобороны на 143 млн манатов
В Баку завершился судебный процесс над еще одним офицером, обвиняемым в причастности к масштабному хищению средств в Министерстве обороны Азербайджана на сумму 143 млн манатов.
Как сообщает Oxu.Az, Бакинский военный суд под председательством судьи Фикрета Алиева приговорил бывшего начальника финансовой службы N-ской воинской части капитана Вахида Новрузлу к 11 годам лишения свободы.
Напомним, В.Новрузлу был привлечен к уголовной ответственности в рамках расследования, проведенного Службой государственной безопасности (СГБ).
На начальном этапе следственный орган предоставил капитану возможность остаться на свободе при условии возмещения ущерба, нанесенного государству, но поскольку этого не было сделано, впоследствии в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста.
Уголовные дела по факту присвоения 143 млн манатов в Министерстве обороны рассматриваются в нескольких производствах в Бакинском военном суде. В начале 2022 года были арестованы 4 офицера Министерства обороны - бывший начальник Финансово-бюджетного управления генерал-майор Низами Мамедов, экс-глава Финансовой службы Военно-воздушных сил (ВВС) Джалал Кязимов, начальник Финансового управления Сухопутных войск Байрам Байрамов и бывший начальник Финансового управления Военно-морских сил Вюсал Ализаде.
Приговором Бакинского военного суда Н.Мамедов и Б.Байрамов были лишены свободы сроком на 11 лет 6 месяцев каждый, Дж.Кязимов - на 11 лет, В.Ализаде - на 10 лет 6 месяцев. Одновременно было принято решение о конфискации имущества, на которое наложен арест у обвиняемых лиц.
Кроме того, в результате операции, проведенной СГБ, были арестованы бывший начальник Управления закупок и снабжения Министерства обороны полковник Махир Ширванов, а также экс-глава Управления закупок и снабжения министерства Меликмамед Гурбанов, бывший начальник жилищно-эксплуатационного управления министерства полковник Фикрет Мирзоев и другие лица. Каждый из них также был осужден приговором Бакинского военного суда.скачать dle 11.3