Əli Əsədov To Lamla görüşüb
Baş nazir Əli Əsədov Azərbaycanda dövlət səfərində olan Vyetnam Kommunist Partiyasının Mərkəzi Komitəsinin (VKP MK) Baş katibi To Lam ilə görüşüb.
Görüş əsnasında Əli Əsədov səfər çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə (VKP MK) Baş katibi To Lam arasında aparılan danışıqların əhəmiyyətini qeyd edib. Bu danışıqların, həmçinin əməkdaşlığın müxtəlif sahələrini əhatə edən imzalanan sanballı ikitərəfli sənədlər paketinin iki dost ölkənin dövlətlərarası əlaqələri tarixində yeni səhifə açacağına əminlik ifadə olunub.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan-Vyetnam münasibətləri çox qədim və zəngin ənənələrə malikdir.
Qarşılıqlı münasibətlərin əsası Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev və Vyetnamın birinci prezidenti Ho Şi Min tərəfindən qoyulub. Prezident Ho Şi Minin 1959-cu ildə Azərbaycana gəlməsi və Heydər Əliyevin 1983-cü ildə Vyetnama səfəri iki xalq arasında dostluğun başlanğıcını qoyub.
Xüsusi olaraq qeyd edilib ki, məhz Heydər Əliyevin səfərindən sonra sovet rəhbərliyi Vyetnama iqtisadi və elmi-texniki yardım göstərib, minlərlə azərbaycanlı mütəxəssis isə ölkənin infrastrukturunun və neft sənayesinin postmüharibə dövründə bərpasına kömək etmək üçün Vyetnama göndərilib.
Vurğulanıb ki, sovet dövründə beş minə yaxın vyetnamlı Azərbaycanda təhsil alıb.
To Lamın səfəri zamanı Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində Ho Şi Minə həsr olunmuş sərginin və onun büstünün açılışının əhəmiyyəti qeyd edilib.
Bildirilib ki, Heydər Əliyev və Ho Şi Minin miras qoyduqları irsi davam etdirərək, bu gün hər iki ölkənin rəhbərliyi dostluq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində siyasi iradə nümayiş etdirir.
Xüsusilə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2014-cü ildə Vyetnama dövlət səfəri əlaqələrin inkişafına və etimada əsaslanan əməkdaşlığın səviyyəsinin yüksəldilməsinə mühüm töhfə verib.
Azərbaycan ilə Vyetnam arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatda beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə olunub.
Yeni Azərbaycan Partiyası ilə Vyetnam Kommunist Partiyası arasında dialoqun və səmərəli qarşılıqlı fəaliyyətin səviyyəsi yüksək qiymətləndirilib. Qeyd olunub ki, hakim partiyalar həmişə dostluq əlaqələri saxlayıb və iki ölkə arasında qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynayıblar.
Görüş zamanı Azərbaycan-Vyetnam əməkdaşlığının müxtəlif sahələrdə, o cümlədən iqtisadi-ticari, investisiya, neft-qaz, mədəni-humanitar və başqa istiqamətlərdə gələcək inkişafı məsələləri müzakirə olunub.
Azərbaycan və Vyetnam hökumətlərarası birgə komissiyasının növbəti iclasının Hanoyda keçirilməsi haqda razılıq əldə olunub.
Vyetnam Kommunist Partiyasının Baş katibi To Lam Vyetnam baş nazirinin adından Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədovu Vyetnama səfərə dəvət edib.скачать dle 11.3

Премьер-министр Азербайджана Али Асадов встретился с генсеком ЦК Компартии Вьетнама То Ламом » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Премьер-министр Азербайджана Али Асадов встретился с генсеком ЦК Компартии Вьетнама То Ламом
Премьер-министр Азербайджанской Республики Али Асадов встретился с генеральным секретарем Центрального комитета Коммунистической партии Вьетнама То Ламом, находящимся с госвизитом в нашей стране.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Кабинета министров АР, в ходе встречи Али Асадов отметил значимость переговоров между Президентом Ильхамом Алиевым и генсеком ЦК Компартии То Ламом в рамках визита. Была выражена уверенность, что эти переговоры, а также подписанный солидный пакет двусторонних документов, охватывающих различные сферы сотрудничества, откроют новую страницу в истории межгосударственных отношений двух дружественных стран.
Было подчеркнуто, что азербайджано-вьетнамские отношения имеют очень древние и богатые традиции.
Основы взаимоотношений были заложены общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым и первым президентом Вьетнама Хо Ши Мином. Визит президента Хо Ши Мина в Азербайджан в 1959 году и визит Гейдара Алиева во Вьетнам в 1983-м положили начало дружбе между двумя народами.
Особо было отмечено, что именно после визита Гейдара Алиева советское руководство оказало Вьетнаму экономическую и научно-техническую помощь, а тысячи азербайджанских специалистов были направлены во Вьетнам для помощи в восстановлении инфраструктуры и нефтяной промышленности страны в послевоенный период.
Было подчеркнуто, что в советское время около 5 000 вьетнамцев получили образование в Азербайджане.
Констатирована важность открытия в рамках визита То Лама выставки, посвященной Хо Ши Мину, и его бюста в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности.
Отмечено, что, продолжая наследие, заложенное Гейдаром Алиевым и Хо Ши Мином, сегодня руководство обеих стран демонстрирует политическую волю для укрепления дружественных отношений.
В частности, значительный вклад в развитие связей и повышение уровня доверительного сотрудничества внес государственный визит Президента Азербайджана Ильхама Алиева во Вьетнам в 2014 году.
Выражено удовлетворение плодотворным сотрудничеством между Азербайджаном и Вьетнамом как в двустороннем формате, так и на многосторонней основе в рамках международных организаций.
Высоко оценен уровень диалога и эффективного взаимодействия между партией "Ени Азербайджан" и Коммунистической партией Вьетнама. Отмечено, что правящие партии всегда поддерживали дружественные контакты и играли важную роль в укреплении взаимного доверия между двумя странами.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего развития азербайджано-вьетнамского сотрудничества в различных областях, в том числе в торгово-экономической, инвестиционной, нефтегазовой, культурно-гуманитарной и других сферах.
Достигнута договоренность о проведении следующего заседания Межправительственной комиссии между Азербайджаном и Вьетнамом в Ханое.
Генеральный секретарь Коммунистической партии Вьетнама То Лам от имени премьер-министра пригласил главу азербайджанского правительства Али Асадова совершить визит во Вьетнам.скачать dle 11.3