Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Vyetnama səfər edib - FOTO
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Vyetnama səfəri çərçivəsində aprelin 21-də bir sıra görüşlər keçirib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Hanoy Ticarət və Turizm Kollecində Leyla Əliyeva yaradıcı sənaye nümayəndələri və təhsil müəssisələrinin liderləri, eləcə də sovet dövründə Azərbaycanda təhsil almış vyetnamlı məzunlar ilə görüşüb.
Görüşdə bildirilib ki, 1965-ci ildən fəaliyyət göstərən Hanoy Ticarət və Turizm Kolleci bu sahədə Vyetnamın ən böyük və nüfuzlu təhsil müəssisələrindən biridir. Təxminən 3 000 tələbəsi olan kollecin müxtəlif akademik və peşə təhsilinin səviyyələri üzrə 50-dən çox təlim proqramı var.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası ilə Vyetnam Sosialist Respublikası arasında müxtəlif sahələrdə mövcud əlaqələr, iki xalq arasındakı möhkəm dostluq münasibətləri, bu əlaqələrin qurulmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri vurğulanıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2014-cü ildə Vyetnama dövlət səfərinin ölkələr arasında münasibətlərdə yeni səhifə açdığı vurğulanıb. Mövcud əlaqələrin genişlənməsinə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən layihələrin öz töhfəsini verdiyi qeyd olunub. Fondun təhsil və sosialyönümlü layihələrinin Vyetnamı da əhatə etdiyi diqqətə çatdırılıb. Bu istiqamətdə Vyetnamın Ha Giang əyalətində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ibtidai məktəbin inşa edildiyi xatırladılıb.
Görüş zamanı ikitərəfli münasibətlərə, ümummilli lider Heydər Əliyevin iki ölkənin və xalqın dostluğu istiqamətindəki töhfələrə, hazırda Azərbaycan-Vyetnam yüksəksəviyyəli əlaqələrinə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Mövcud münasibətlərin daha da genişləndirilməsi, bu çərçivədə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təhsil və sosial sahələrdə həyata keçiriləcək layihələr müzakirə edilib.
Ticarət və Turizm Kollecində, həmçinin 1968-90-cı illərdə Azərbaycanın müxtəlif ali təhsil müəssisələrində təhsil almış vyetnamlı məzunlarla görüş keçirilib. İki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin formalaşmasında Azərbaycanda təhsil almış vyetnamlı məzunların xüsusi rol oynadıqları diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, məhz Heydər Əliyevin 1983-cü ildə Vyetnama səfərindən sonra Azərbaycanda təhsil alan vyetnamlı tələbələrin sayı artıb. Sovet dönəmində Azərbaycanda beş minədək vyetnamlı təhsil alıb.
Görüşdə Hanoy Ticarət və Turizm Kollecinə Heydər Əliyev Fondunun maliyyə dəstəyi sertifikatı təqdim edilib.
Daha sonra Dünya Barbekü Assosiasiyasının vitse-prezidenti, tanınmış aşpaz David İsrafilov tərəfindən Azərbaycan mətbəxinin nümunələrinin təqdimatı olub.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева посетила Вьетнам - ФОТО » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева посетила Вьетнам - ФОТО
В рамках визита во Вьетнам вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева 21 апреля провела ряд встреч.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в Ханойском колледже торговли и туризма Лейла Алиева встретилась с представителями творческой индустрии и лидерами образовательных учреждений, а также с вьетнамскими выпускниками, обучавшимися в Азербайджане в советский период.
На встрече было отмечено, что Ханойский колледж торговли и туризма, функционирующий с 1965 года, является одним из крупнейших и наиболее престижных образовательных учреждений Вьетнама в этой сфере. В колледже, где обучаются около 3 000 студентов, действует более 50 учебных программ по различным уровням академического и профессионального образования.
Также были подчеркнуты существующие связи между Азербайджанской Республикой и Социалистической Республикой Вьетнам в различных областях, прочные дружеские отношения между двумя народами и исключительные заслуги общенационального лидера Гейдара Алиева в установлении этих связей.
Было отмечено, что государственный визит Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева во Вьетнам в 2014 году открыл новую страницу в отношениях между странами. Подчеркнуто, что проекты, реализуемые Фондом Гейдара Алиева под руководством Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой, вносят свой вклад в расширение существующих связей. Было отмечено, что образовательные и социально-ориентированные проекты фонда охватывают и Вьетнам. В этом направлении было напомнено о строительстве начальной школы в провинции Ха Джанг во Вьетнаме при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о двусторонних отношениях, вкладе общенационального лидера Гейдара Алиева в дружбу двух стран и народов, нынешних азербайджано-вьетнамских отношениях на высоком уровне. Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения существующих отношений, в том числе проекты, которые будут реализованы Фондом Гейдара Алиева в сфере образования и социальной сфере.
В колледже торговли и туризма также состоялась встреча с вьетнамскими выпускниками, обучавшимися в различных высших учебных заведениях Азербайджана в 1968-1990 годах. Было отмечено, что вьетнамские выпускники, получившие образование в Азербайджане, сыграли особую роль в формировании дружеских отношений между двумя странами. Сообщалось, что после визита Гейдара Алиева во Вьетнам в 1983 году количество вьетнамских студентов, обучающихся в Азербайджане, увеличилось. В советское время в Азербайджане обучалось около 5 000 вьетнамцев.
На встрече Ханойскому колледжу торговли и туризма был вручен сертификат финансовой поддержки Фонда Гейдара Алиева.
Затем вице-президент Всемирной ассоциации барбекю, известный повар Давид Исрафилов представил образцы азербайджанской кухни.