Konqoda yanan gəmi batıb, 148 nəfər ölüb
Konqonun şimal-qərbində yanan gəminin batması nəticəsində 148 nəfər ölüb, 100-dən çox adam itkin düşüb.
Bu barədə “Associated Press” məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, hadisə aprelin 16-da baş verib. Belə ki, göyərtəsində təxminən 500 nəfərin olduğu taxta “HB Kongolo” gəmisi Matankum limanından çıxaraq Konqo çayı ilə Bolomba şəhərinə doğru üzürmüş.
Sərnişinlər üçün yemək hazırlanan mətbəxdə başlayan yanğın qısa müddətdə gəmini bürüyüb və məhz buna görə sağ qalanların çoxu ağır yanıq xəsarətləri alıb.
Konqo səlahiyyətliləri Qırmızı Xaçla birlikdə itkin düşənlərin axtarışını davam etdirir.скачать dle 11.3

В ДР Конго при крушении судна погибли 148 человек
В результате пожара и крушения судно на северо-западе ДР Конго погибли 148 человек, еще более 100 числятся пропавшими без вести.
Согласно информации, моторная деревянная лодка, на которой находились около 500 человек, затонула 16 апреля.
Местные чиновники сообщали, что лодка HB Kongolo вышла из порта Матанкум и плыла по реке Конго в сторону города Боломба. На кухне, где пассажирам готовили еду, начался пожар. Позже судно затонуло.
Associated Press уточняет, что многие выжившие получили сильные ожоги. Искать пропавших без вести продолжают власти ДР Конго совместно с Красным Крестом.скачать dle 11.3