Məhkəmə Şəkili Yusifin qumara görə həbs edilmiş qohumu barədə qərar verib
Üç ay əvvəl həbs edilən "qumar kralı" Yusif Baqiyevin (Şəkili Yusif) qohumu milyonluq işdə bəraət alıb.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsi 35 yaşlı Urfan Quliyevi qumarxana təşkiletmə və külli miqdarda vergiləri ödəməkdən yayınma ittihamları üzrə təqsirsiz hesab edib.
İstintaq materiallarına əsasən, U.Quliyev Yasamal rayonunda yerləşən "Çaysaray" çay evində qumar oyunları təşkil edib. Dövlət Vergi Xidməti əməkdaşları tərəfindən çayxanada keçirilən əməliyyat zamanı o, qohumu Şəkili Yusiflə birgə orada olub.
Toplanmış sübutlar əsasında Urfan Quliyev cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
İstintaq orqanı Urfan Quliyevin internet üzərindən qumar oyunlarının təşkilindən üç milyon manat gəlir əldə etdiyini, eyni zamanda iki milyon manata yaxın sadələşdirilmiş vergini ödəməkdən yayındığını müəyyən edib. Həbsindən bir ay sonra azadlığa buraxılan Urfan hökmə qədər ev dustaqlığında qalıb.
Təqsirləndirilən şəxs məhkəmədə özünü təqsirli bilməyib. Deyib ki, qumar oyunlarını yalnız özü üçün oynayıb. O, həmçinin Yasamal rayonunda mərc oyunları ilə bağlı məntəqə işlədib. Urfan ifadəsində Şəkili Yusifin qohumu olduğunu etiraf edib, lakin onunla qumarla bağlı əlaqəsinin olmadığını deyib.
İş üzrə şahidlərdən bir neçəsi təqsirləndirilən şəxsin lehinə ifadə verib.
Yekunda toplanmış sübutlar əsasında təqsirləndirilən şəxsə qumarxana təşkiletmə və xüsusilə külli miqdarda vergiləri ödəməkdən yayınma maddələri ilə bəraət verilib. Məhkəmə belə qənaətə gəlib ki, təqsirləndirilən şəxs qeyri-qanuni işlə məşğul olduğundan, vergi ödəməməsi həmin fəaliyyətin nəticəsi kimi qiymətləndirilməlidir. Beləliklə, o, ittiham edildiyi üç maddədən ikisi üzrə bəraət alıb. Ona qanunsuz sahibkarlıq maddəsi ilə verilmiş ittiham isə tövsif edilib.
Hökmə əsasən, Urfan Quliyev yalnız qanunsuz lotereya və mərc oyunlarının təşkil edilməsində təqsirli bilinib. Bu ittihamla ona bir il 10 ay 10 gün azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin edilib. Onun həbsdə və ev dustaqlığında olduğu müddət də buraya daxil edildiyi üçün cəza çəkilmiş hesab edilib.
Hökm apellyasiya instansiyasında qanuni qüvvəyə minənə kimi U.Quliyev barəsində "başqa yerə getməmək haqqında" iltizam qətimkan tədbiri seçilib.
Qeyd edək ki, bu iş üzrə təqsirləndirilən şəxsin qohumu Yusif Baqiyev qumarxana təşkilindən 161 milyon manat gəlir əldə etməkdə ittiham edilir. Onun işi üzrə Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində istintaq aparılır.скачать dle 11.3

Суд оправдал родственника "короля азартных игр" по делу об организации подпольного казино
Бакинский суд по тяжким преступлениям вынес оправдательный приговор 35-летнему Урфану Гулиеву, родственнику известного "короля азартных игр" Юсифа Багиева (Шекинского), арестованного три месяца назад.
Как сообщает Qafqazinfo, Гулиев обвинялся в организации подпольного казино и уклонении от уплаты налогов в особо крупном размере.
По данным следствия, подсудимый организовывал азартные игры в чайном доме Çaysaray в Ясамальском районе Баку. Во время операции, проведенной сотрудниками Государственной налоговой службы, он находился там вместе со своим родственником Юсифом Багиевым.
На основании собранных доказательств Урфан Гулиев был привлечен к уголовной ответственности.
Следствие установило, что Гулиев получил доход в размере 3 млн манатов от организации онлайн-азартных игр и уклонился от уплаты почти 2 млн манатов упрощенного налога. Спустя месяц после ареста он был освобожден и до вынесения приговора находился под домашним арестом.
В суде Урфан Гулиев не признал себя виновным, заявив, что играл в азартные игры только для себя. Он также признался, что является родственником Юсифа Багиева, но отрицал связь с ним в организации азартных игр.
Несколько свидетелей дали показания в пользу обвиняемого. В итоге, на основании собранных доказательств, суд оправдал подсудимого по статьям об организации казино и уклонении от уплаты налогов в особо крупном размере. Суд пришел к выводу, что неуплата налогов должна рассматриваться как следствие незаконной деятельности обвиняемого.
Таким образом, он был оправдан по двум из трех предъявленных ему обвинений. Обвинение по статье о незаконном предпринимательстве было переквалифицировано.
Урфан Гулиев был признан виновным только в организации незаконных лотерей и тотализаторов. По этому обвинению ему назначено наказание в виде 1 года 10 месяцев 10 дней лишения свободы. Однако, с учетом времени, проведенного под стражей и домашним арестом, наказание считается отбытым.
До вступления приговора в законную силу в апелляционной инстанции в отношении Гулиева избрана мера пресечения в виде обязательства о невыезде.
Напомним, что родственник Урфана Гулиева, Юсиф Багиев, обвиняется в получении дохода в размере 161 млн манатов от организации подпольных казино. Расследование по его делу ведет Главное управление по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре.скачать dle 11.3