Zelenski çox sayda rusiyalı sənətçini "qara siyahı"ya daxil etdi
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Ukrayna ilə müharibədə Rusiyaya açıq dəstək verən 20 rusiyalı mədəniyyət və idman xadiminə qarşı xüsusi iqtisadi və digər məhdudlaşdırıcı tədbirlərin tətbiq edilməsi haqqında Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurasının 18 aprel tarixli qərarını qüvvəyə mindirən fərman imzalayıb.
Bu barədə Median.Az Rusiya KİV-ə istinadən xəbər verir.
Sənəd rəsmi dərc edildiyi andan etibarən qüvvəyə minir və siyahıda olanlar üçün aşağıdakı məhdudiyyətləri nəzərdə tutur:
Ukraynanın dövlət mükafatlarından məhrumetmə, maliyyə aktivlərinin bloklanması, ticarət əməliyyatlarına qadağa və onların yaradıcılığının Ukrayna ərazisində yayılmasının tam olaraq məhdudlaşdırılması.
Sanksiya siyahısına Rusiyanın tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri daxil edilib:
- İrina Apeksimova, teatr və kino aktrisası, Taqanka Teatrının direktoru;
- Vitali Qoqunski, "Univer" serialında Kuzya obrazı ilə tanınan aktyor;
- Nikita Ciqurda, epataj aktyor və şoumen;
- Yaroslav Dronov (ŞAMAN), müğənni, vətənpərvərlik mahnılarının ifaçısı;
- Eqor Konçalovski, kinorejissor, Andron Konçalovskinin oğlu;
- Yuri Kuklaçev, məşhur pişik təlimçisi, "Pişik Teatrı"nın yaradıcısı;
- Oskar Kuçera, aktyor və teleaparıcı;
- Yevgeni Mironov, Rusiyanın Xalq artisti, Xalqlar Teatrının bədii rəhbəri;
- Aleksandr Pankratov-Çernıy, Rusiyanın Xalq artisti;
- Sergey Polunin, dünya şöhrətli balet artisti;
- Nikolay Rastorquev, "Lyube" qrupunun lideri;
- Alexander Rozenbaum, müğənni və bəstəkar;
- İqor Sukaçev, rok musiqiçisi, "Toxunulmazlar" ("Neprikasaemıe") qrupunun rəhbəri;
- Nikolay Tsiskaridze, balet artisti, A.Y.Vaqanova adına Rus Balet Akademiyasının rektoru;
- Roman Çumakov (Jiqan), rep sənətçisi.
Bundan əlavə, Zelenski ayrı bir fərmanla 39 rusiyalı alim və iş adamına qarşı sanksiyalar tətbiq edib ki, onların sırasında "Ximreaktiv" ASC-nin baş direktoru Vladimir Lyamkin, İjevskdə bir sıra şirkətlərin rəhbəri Aleksey Naqovitsın, Avrasiya Ekspertiza Mərkəzi MMC-nin baş direktoru Yuliya Yakuşina, Rusiya Elmlər Akademiyasının A.N.Frumkin adına Fiziki Kimya və Elektrokimya İnstitutunun direktoru Aleksey Buryak və Rusiya Federasiyası Müdafiə Nazirliyinin 12-ci Mərkəzi Elmi-Tədqiqat İnstitutunun rəhbəri Vladimir Çipko və başqaları var.
Sanksiyalar 10 il müddətinə tətbiq edilib və standart məhdudiyyətlər toplusunu əhatə edir: Ukrayna ərazisində aktivlərin bloklanması, lisenziyaların ləğvi, intellektual mülkiyyətin ötürülməsinə qadağa, ticarət müqavilələrinə xitam verilməsi və Ukraynanın bütün dövlət mükafatlarından məhrum edilməsi.
Qeyd etmək lazımdır ki, 2022-ci ilin fevralında Rusiya ilə Ukrayna arasında münaqişə başlayandan bəri Ukrayna rəhbərliyi mütəmadi olaraq sanksiyalar siyahılarını genişləndirir və siyahılara həm Rusiya vətəndaşlarını, həm də Kiyevin Moskvanı dəstəkləməkdə və ya əməkdaşlıq etməkdə ittiham etdiyi digər millətlərdən olan şəxsləri daxil edir. Paralel olaraq, Ukrayna diplomatiyası beynəlxalq arenada öz sanksiya təşəbbüslərini fəal şəkildə təşviq edir, Qərb tərəfdaşlarını Rusiyaya qarşı məhdudlaşdırıcı tədbirləri sərtləşdirməyə çağırır.скачать dle 11.3

От SHAMAN до Джигурды: кого из российских артистов Зеленский включил в "черный список"
Президент Украины Владимир Зеленский подписал указ, вводящий в действие решение Совета национальной безопасности и обороны (СНБО) от 18 апреля о применении персональных специальных экономических и других ограничительных мер против 20 российских деятелей культуры и спорта, публично поддерживающих Россию в войне с Украиной.
Документ вступает в силу с момента его официального опубликования и предусматривает целый комплекс ограничений для фигурантов списка: лишение украинских государственных наград, блокировку финансовых активов, запрет на торговые операции и полное ограничение распространения их творчества на территории Украины.
В санкционный список вошли известные российские деятели культуры и искусства:
- Ирина Апексимова, актриса театра и кино, директор Театра на Таганке;
- Виталий Гогунский, актер, известный по роли Кузи в сериале "Универ";
- Никита Джигурда, эпатажный актер и шоумен;
- Ярослав Дронов (SHAMAN), певец, исполнитель патриотических песен;
- Егор Кончаловский, кинорежиссер, сын Андрона Кончаловского;
- Юрий Куклачев, знаменитый дрессировщик кошек, создатель "Театра кошек";
- Оскар Кучера, актер и телеведущий;
- Евгений Миронов, народный артист России, художественный руководитель Театра Наций;
- Александр Панкратов-Черный, народный артист России;
- Сергей Полунин, всемирно известный артист балета;
- Николай Расторгуев, лидер группы "Любэ";
- Александр Розенбаум, певец и композитор;
- Игорь Сукачев, рок-музыкант, лидер группы "Неприкасаемые";
- Николай Цискаридзе, артист балета, ректор Академии Русского балета имени А.Я. Вагановой;
- Роман Чумаков (Жиган), рэп-исполнитель.
Кроме того, отдельным указом Зеленский ввел санкции против 39 российских ученых и бизнесменов, среди которых генеральный директор АО "Химреактив" Владимир Лямкин, руководитель ряда компаний в Ижевске Алексей Наговицын, генеральный директор ООО "Евразийский центр экспертизы" Юлия Якушина, директор Института физической химии и электрохимии им. А.Н.Фрумкина Российской академии наук Алексей Буряк, начальник 12-го Центрального научно-исследовательского института Министерства обороны РФ Владимир Чипко и другие.
Санкционные меры введены сроком на 10 лет и включают стандартный набор ограничений: блокирование активов на территории Украины, аннулирование лицензий, запрет на передачу объектов интеллектуальной собственности, прекращение торговых соглашений, а также лишение всех украинских государственных наград.
Стоит отметить, что с начала конфликта междк Россией и Украиной в феврале 2022 года, украинское руководство регулярно расширяет санкционные списки, включая в них как российских граждан, так и лиц других национальностей, которых Киев обвиняет в поддержке или сотрудничестве с Москвой. Параллельно украинская дипломатия активно продвигает свои санкционные инициативы на международной арене, призывая западных партнеров ужесточать ограничительные меры против России.скачать dle 11.3