"Binance"nin rəhbəri: "ABŞ-nin kriptovalyutalara münasibəti Trampın dövründə dəyişib"
2023-cü ildən bəri ABŞ-nin Qiymətli kağızlar və birjalar üzrə komissiyası (SEC) tərəfindən sui-istifadədə ittiham olunan "Binance" kriptovalyuta birjası bir neçə ölkənin hökumətlərinə rəqəmsal valyutanın tənzimlənməsi ilə bağlı məsləhətlər verir.
xəbər verir ki, bu barədə "Financial Times" (FT) qəzetinə ticarət platformasının rəhbəri Riçard Ten bildirib.
Qeyd olunur ki, ABŞ-nin kriptovalyutalara münasibəti, o cümlədən milli ehtiyatın yaradılması ilə bağlı yanaşması Prezident Donald Trampın dövründə kəskin şəkildə dəyişib. Bu, digər ölkələri də anoloji addımlar atmağa sövq edir.
Riçard Ten qeyd edib ki, ABŞ hazırda bu sahədə yurisdiksiya baxımından digər ölkələrdən əhəmiyyətli dərəcədə irəlidədir. O, "Binance"ın kriptovalyuta ehtiyatlarının yaradılmasında əməkdaşlıq etmək üçün bir neçə hökumətdən və suveren sərvət fondlarından bir sıra təkliflər aldığını bildirib. Lakin o, şirkətin əməkdaşlıq etdiyi ölkələrin adını çəkməkdən imtina edib.
Nəşr bildirib ki, "Binance"ın bu cür xidmətləri ilə bağlı məlumatın yayılması çirkli pulların yuyulması və beynəlxalq maliyyə sanksiyalarının pozulması ilə bağlı cinayət ittihamlarını boynuna aldıqdan və 4.3 milyard dollardan çox cərimə ödəməyə razı olduqdan təxminən bir il yarım sonraya təsadüf edir. Platformanın həmtəsisçisi və baş direktoru Çanpen Çjao həmin vaxt istefa verib və onu Riçard Ten əvəz edib. Daha sonra birjanın keçmiş rəhbəri dörd ay həbsxanada yatıb.
ABŞ, həmçinin birjanın maliyyə qaydalarına uyğunluğunu təmin etmək üçün 2024-cü ildə "Binance" üçün beş illik monitorinq proqramı tətbiq edəcəyini elan edib.скачать dle 11.3

СМИ: Binance помогает некоторым странам в вопросе регулирования цифровой валюты
Криптовалютная биржа Binance, обвиняемая с 2023 года Комиссией по ценным бумагам и биржам США (SEC) в злоупотреблениях, консультирует правительства нескольких стран по вопросам регулирования цифровой валюты.
Об этом сообщил глава торговой площадки Ричард Тэн газете Financial Times (FT).
По его словам, подход в США к криптовалютам, в том числе в отношении создания национального резерва, при президенте Дональде Трампе разительно изменился. Это побуждает другие страны предпринимать аналогичные действия.
США сейчас "значительно опережают другие страны в плане юрисдикции в этой сфере", констатировал Ричард Тэн, отметив, что Binance "получила целый ряд предложений от нескольких правительств и суверенных фондов о сотрудничестве по созданию криптовалютных резервов". Однако он отказался назвать страны, с которыми работает компания.
Сообщения о подобных услугах Binance появились почти через полтора года после того, как биржа признала себя виновной по уголовным обвинениям, связанным с отмыванием денег и нарушением международных финансовых санкций, и согласилась выплатить более 4.3 млрд долларов штрафов, говорится в публикации. Соучредитель и генеральный директор площадки Чанпэн Чжао тогда ушел в отставку и ее возглавил Ричард Тэн. Позже экс-глава биржи провел четыре месяца в тюрьме.
США также объявили о введении в 2024 году 5-летней программы мониторинга Binance с целью обеспечения соблюдения биржей финансовых правил. Работой по обеспечению соответствия данным требованиям занимаются, по свидетельству Ричарда Тэна, почти четверть из 6 тыс. сотрудников Binance, и компания продолжит активно инвестировать в эту сферу.скачать dle 11.3