“Binance” çirkli pulların yuyulmasına görə ABŞ-yə 4,3 milyard dollar ödəyəcək
ABŞ-nin Sietl (Vaşinqton ştatı) məhkəməsi “Binance” kriptovalyuta birjasının iqtisadi cinayətlərə görə ölkə hakimiyyətinə 4,3 milyard dollar ödəyəcəyi müqaviləni təsdiqləyib.
“Report” bu barədə “Bloomberg”ə istinadən xəbər verir.
2023-cü ilin noyabrında ABŞ səlahiyyətliləri “Binance” kriptovalyuta birjasına “Bank sirri haqqında” Qanunu pozduğuna, çirkli pulların yuyulmasına, lazımi qeydiyyatın olmamasına və sanksiyalardan yayındığına görə 4,3 milyard dollar ödəmək barədə qərar qəbul edib. Şirkət təqsirini etiraf edib və göstərilən məbləği ödəməyə razılaşıb. "Bu, şirkətin etikasının tamahkarlıqla pozulduğu bir işdir", - agentlik sövdələşməni təsdiqləmək üçün keçirilən iclasda hakim Riçard Consun sözlərini sitat gətirib.
Müqavilənin şərtlərinə görə, kriptovalyuta birjasına da beş il ərzində müstəqil firma nəzarət edəcək.
ABŞ-nin Ədliyyə Nazirliyi “Binance”nin təsisçisi və baş direktoru Çanpen Çjaonun çirkli pulların yuyulmasına qarşı effektiv proqramını həyata keçirməməkdə təqsirini etiraf etdiyini bildirib. Çanpen Çjao “Binance”nin baş direktoru vəzifəsini tərk edib və onun yerinə regional bazarların keçmiş rəhbəri Riçard Tenq təyin olunub.
“Bloomberg” qeyd edib ki, Çjaonun il yarım həbs cəzası alacağı və təxminən 50 milyon dollar cərimə ödəyəcəyi gözlənilir.
Qeyd edək ki, “Binance” kriptovalyuta birjası dünyanın rəqəmsal aktivlərin ticarəti üçün aparıcı sistemidir. 2017-ci ildə çinli Çanen Çjao tərəfindən təsis edilib. 2021-ci ildə Çin səlahiyyətliləri “Binance” veb-saytını və mobil tətbiqini bloklayıblar ki, bu da hökumətin ölkədə kriptovalyuta əməliyyatları xidmətlərinin göstərilməsi ilə mübarizə üçün növbəti addımı olub.скачать dle 11.3

Bloomberg: Binance выплатит $4,3 млрд властям США по делу об отмывании средств
Суд американского Сиэттла (штат Вашингтон) утвердил соглашение, согласно которому криптобиржа Binance выплатит властям США $4,3 млрд за экономические правонарушения.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на агентство Bloomberg.
В ноябре 2023 года американские власти обязали криптобиржу Binance выплатить $4,3 млрд за нарушение закона о банковской тайне, отмывание средств, отсутствия надлежащей регистрации и за уклонение от санкций. Компания признала свою вину и согласилась выплатить указанную сумму. "Это дело, в котором этика компании была скомпрометирована жадностью", - приводит агентство слова судьи Ричарда Джонса на заседании по утверждению сделки.
Согласно условиям соглашения, криптобиржа также будет находиться под надзором независимой фирмы на протяжении пяти лет.
Минюст США сообщал, что основатель и генеральный директор Binance Чанпэн Чжао признал вину в том, что не осуществлял эффективную программу противодействия отмыванию средств. Чанпэн Чжао покинул пост генерального директора Binance, его место занял бывший глава региональных рынков Ричард Тенг. Как ожидается, отмечает Bloomberg, Чжао будет приговорен к полутора годам тюремного заключения и выплатит штраф в размере порядка $50 млн.
Отметим, что криптовалютная биржа Binance является ведущей в мире системой для торговли цифровыми активами. Она была основана в 2017 году уроженцем КНР Чанпэном Чжао. В 2021 году китайские власти заблокировали сайт и мобильное приложение Binance, что стало очередным шагом правительства по борьбе с предоставлением услуг по криптовалютным транзакциям в стране.скачать dle 11.3