2028-ci ildə Olimpiada tarixində bir ilk yaşanacaq
2028-ci ildə Los-Ancelesdə keçiriləcək Olimpiya Oyunlarında 5655 qadın və 5543 kişi iştirak edəcək. Tarixdə ilk dəfə olaraq Olimpiadada qadın idmançıların sayı kişi idmançılardan çox olacaq.
Bu barədə Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin (BOK) rəsmi saytında bildirilib.
Xəbərə görə, futbolda qadın komandalarının sayı kişi komandalarından çox olacaq - 16-ya qarşı 12. Həmçinin boksda qadınlar üçün çəki kateqoriyası əlavə edilib.
"Gender bərabərliyi idmançılar üçün kvota və yarışların sayını müəyyən edərkən əsas amil olub", - deyə BOK-dan bildirilib.
Qeyd edək ki, ABŞ-də keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarında ümumilikdə 351 medal uğrunda mübarizə aparılacaq. Bu, 2024-cü ildə Parisdə keçirilən oyunlarda təqdim edilən medallardan 22 ədəd çoxdur.
Təşkilat Komitəsi beş əlavə idman növü təklif edib - lakross, kriket, flaq-futbol, skvoş və beysbol/softbol. Bundan əlavə, proqrama altı qarışıq komanda növü əlavə edilib - oxatma, yüngül atletika ( 4x100 m qarışıq estafet), qolf, gimnastika, avarçəkmə, sahil sprinti və stolüstü tennis.скачать dle 11.3

11.04.2025 18:20 1 434
Впервые в истории спортсменок на Олимпиаде окажется больше, чем спортсменов. В футболе женских команд будет больше, чем мужских - 16 против 12. Также в боксе добавили дополнительную весовую категорию для женщин.
"Гендерное равенство было ключевым фактором при определении квоты для спортсменов и количества соревнований", - пояснили в МОК.
В общей сложности на летней Олимпиаде в США разыграют 351 медаль. Это на 22 единицы больше, чем разыграли на Играх в Париже в 2024 году.
Организационный комитет предложил пять дополнительных видов спорта - лакросс, крикет, флаг-футбол, сквош и бейсбол/софтбол. Кроме того, в программу добавили шесть смешанных командных дисциплин - стрельба из лука, легкая атлетика (смешанная эстафета 4х100 м), гольф, гимнастика, гребля, прибрежный спринт и настольный теннис.скачать dle 11.3