Rusiya və ABŞ birbaşa uçuşların bərpasını müzakirə edirlər
Rusiya tərəfi iki ölkə arasında birbaşa hava əlaqələrinin bərpası müzakirələri çərçivəsində ABŞ-yə "Aeroflot" aviaşirkətinə qarşı sanksiyaların götürülməsini təklif edib.
-ın "Kommersant"a istinadla verdiyi məlumata görə, bunu Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov bildirib.
Lakin onun sözlərinə görə, Vaşinqtondan hələ cavab alınmayıb.
Bəyanatın fonunda "Aeroflot"un səhmləri 4.27% artaraq 69.7 rubl səviyyəsinə çatıb.
Rusiya və ABŞ arasında birbaşa hava əlaqələri 2022-ci ildə ölkələr arasında münasibətlərin pisləşməsi fonunda dayandırılmışdı. ABŞ aviaşirkətlərinə Rusiya hava məkanına daxil olmaq, Rusiya aviaşirkətlərinə isə ABŞ hava məkanına daxil olmaq qadağan edilib. Həmin ildən Rusiyanın ən böyük aviaşirkəti olan "Aeroflot" sanksiyalara məruz qalıb.
Almatıdakı mətbuat konfransında Sergey Lavrov vurğulayıb ki, hava əlaqələrinin bərpası "Aeroflot"un sanksiyalardan çıxarılmasının nəticəsi olmalıdır.
"Bu təklifi biz hələ bir ay qabaq - Ər-Riyaddakı görüşdən əvvəl etmişdik. ABŞ bunu qəbul etdi. Hələlik heç bir cavab addımı görmədik", - deyə nazir bildirib.
Lavrovun sözlərinə görə, aprelin 10-da ABŞ ilə keçirilən görüşdə Rusiya nümayəndə heyəti bu təklifi xatırladıb. Rusiya XİN başçısı qeyd edib ki, hələlik ABŞ tərəfindən hər hansı irəliləyiş barədə məlumat yoxdur, lakin Rusiya bu məsələ üzərində işləməyə davam edəcək, çünki bu, "normallığa qayıdışdır".скачать dle 11.3

Россия предложила США снять санкции с "Аэрофлота"
Министр иностранных дел России Сергей Лавров сообщил, что российская сторона при обсуждении возобновления прямого авиасообщения предложила США снять с "Аэрофлота" санкции, но ответа пока не последовало. На фоне этого заявления акции авиакомпании выросли на 4.27%, до 69.7 рублей, передает Median.Az со ссылкой на "Коммерсантъ".
На пресс-конференции в Алма-Ате Сергея Лаврова спросили, повлечет ли возможное восстановление авиасообщения с США снятие санкций с "Аэрофлота". "Оно (возобновление авиасообщения - ред.) не повлечет, оно должно стать следствием вывода "Аэрофлота" из-под санкций. Такое предложение мы сделали еще до упомянутой встречи в Эр-Рияде больше месяца назад. Американцы ее восприняли. Пока никакого ответного шага мы не видели",- сказал министр.
По словам Сергея Лаврова, на состоявшейся 10 апреля встрече с США российская делегация напомнила об этом предложении. "Честно говоря, не имел возможности еще с ними связаться. Может быть, там и были какие-то подвижки, но пока о них неизвестно. Но мы над этим будем работать, потому что это возвращение к нормальности",- рассказал глава МИД России.
Прямое авиасообщение между Россией и США было приостановлено в 2022 году. Американским авиакомпаниям запрещено входить в российское воздушное пространство, а авиакомпаниям из России соответственно нельзя входить в американское. В том же году "Аэрофлот" попал под американские санкции. На вчерашних переговорах посол РФ в Вашингтоне Александр Дарчиев, возглавлявший российскую делегацию, подчеркнул, что возобновление авиасообщения помогло бы расширить деловые и общественные связи стран.скачать dle 11.3