Xankəndidən olan zərərçəkmiş: "Koçaryan kombinatda dəzgah yağlayırdı, sonra komsomol katibi oldu"
Aprelin 11-də Bakı Hərbi Məhkəməsində davam etdirilən məhkəmə prosesində zərərçəkmiş Nazeykə Atakişiyeva ifadə verib və sualları cavablandırıb.
1954-cü ildə Xankəndi şəhərində anadan olmuş və orada yaşamış N.Atakişiyeva ermənilərin Xankəndidə yaşayan azərbaycanlılara münasibətinin yaxşı olmadığını, 1988-ci ilin fevralından isə bu münasibətin çox pis şəkildə dəyişdiyini bildirib.
N.Atakişiyeva Xankəndidə yerləşən Qarabağ İpək Kombinatında toxucu işlədiyini, Robert Koçaryanın həmin kombinatda dəzgahların yağlanması işinə baxdığını, sonradan komsomol katibi keçdiyini, azərbaycanlılara qarşı fəaliyyətdə əsas adamlardan biri olduğunu bildirib.
"1988-ci ilin fevralından başlayaraq iş yerindən çıxanda bizi saqqallılar gözləyirdi. Onlar Xankəndidən deyildilər", - deyə o qeyd edib.
O, yaşadığı evin qarşısında ermənilər tərəfindən daşlandığını, təhqir olunduğunu deyib və əlavə edib: "Evimizin qapısını döyürdülər, söyürdülər ki, buradan gedin, burada biz yaşayacağıq".
Zərərçəkmiş şəxs 1988-ci ilin fevralında evinin talan edilərək dağıdıldığını, həmin vaxt Ağdama getdiklərini deyib.

Жительница Ханкенди: Кочарян смазывал станки на шелковом комбинате, а к 1988 году стал...
Экс-президент Армении Роберт Кочарян занимался смазкой станков на Карабахском шелковом комбинате в Ханкенди, а к 1988 году стал одним из лидеров антиазербайджанского движения.
Об этом на сегодняшнем заседании суда по делу представителей бывшего сепаратистского режима заявила пострадавшая Назейке Атакишиева.
Атакишиева рассказала, что родилась в 1954 году в городе Ханкенди и жила там до оккупации. По ее словам, отношение армян к азербайджанцам в Ханкенди всегда было не очень хорошим, а с февраля 1988 года стало еще хуже.
"С февраля 1988 года, когда мы выходили с работы, нас ждали бородачи. Они были не из Ханкенди", - отметила она.
Пострадавшая рассказала, что армяне забрасывали ее камнями и оскорбляли прям перед домом.
"Они стучали в наши двери, оскорбляли нас, говорили - уходите отсюда, здесь будем жить мы", - сказала Атакишиева.скачать dle 11.3