Azərbaycan və İtaliya hava nəqliyyatı sahəsində əməkdaşlığı genişləndirir
"Azərbaycan Hava Yolları" (AZAL) QSC-nin prezidenti Samir Rzayev ilə İtaliyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Luka Di Canfrançesko arasında görüş baş tutub.
Bu barədə "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin Mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, görüşdə iki ölkə arasında hava nəqliyyatı sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi və yeni imkanların dəyərləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Tərəflər uçuşların intensivləşdirilməsinin Azərbaycan və İtaliya arasında iqtisadi, turizm və mədəni əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb.
S.Rzayev bildirib ki, AZAL 1 apreldən etibarən Bakı-Milan-Bakı marşrutu üzrə reyslərinin sayını artıraraq həftədə 6 dəfəyə çatdırıb, 13 may tarixindən isə uçuşları hər gün həyata keçirəcək.
Səfir Di Canfrançesko 2026-cı ildə İtaliyada təşkil olunacaq Qış Olimpiya Oyunlarını qeyd edərək Azərbaycan və İtaliya arasındakı uçuşlarının əhəmiyyətini xüsusilə vurğulayıb.
Qeyd edək ki, hazırda AZAL tərəfindən Bakı-Milan-Bakı marşrutu üzrə müntəzəm reyslər həyata keçirilir. 2024-cü ildə sözügedən istiqamətdə 252 reys (gediş-dönüş) yerinə yetirilib və ümumilikdə 67 708 sərnişin daşınıb. Təkcə 2025-ci ilin yanvar-mart aylarında AZAL tərəfindən bu istiqamət üzrə 67 reys yerinə yetirilib və 15 236 sərnişin daşınıb.
Görüş zamanı tərəflər yeni istiqamətlərin açılması, ortaq təşəbbüslərin irəli sürülməsi və regional inteqrasiya imkanlarının nəzərdən keçirilməsi barədə də fikir mübadiləsi aparıb.скачать dle 11.3

Азербайджан и Италия расширяют сотрудничество в сфере воздушного транспорта
Как передает Median.Az со ссылкой на пресс-службу AZAL, в ходе встречи обсуждались вопросы укрепления сотрудничества между двумя странами в области воздушного транспорта, а также оценены новые возможности взаимодействия. Обе стороны подчеркнули, что расширение авиасообщения вносит значительный вклад в развитие экономических, туристических и культурных связей между Азербайджаном и Италией.
Самир Рзаев отметил, что с 1 апреля AZAL увеличил частоту рейсов по маршруту Баку - Милан - Баку до шести раз в неделю, а с 13 мая перелеты будут выполняться ежедневно.
Посол Ди Джанфранческо подчеркнул важность развития авиасообщения между двумя странами, акцентировав внимание на предстоящих Зимних Олимпийских играх 2026 года в Италии.
Отметим, что на сегодняшний день AZAL выполняет регулярные рейсы по маршруту Баку - Милан - Баку. В 2024 году по данному направлению было выполнено 252 рейса (в обе стороны), а количество перевезённых пассажиров составило 67 708 человек. Только за январь-март 2025 года было выполнено 67 рейсов, а общее количество перевезенных пассажиров составило 15 236 человек.
Стороны также обсудили перспективы открытия новых маршрутов, продвижения совместных инициатив и возможности региональной интеграции.