Rusiya XİN əməkdaşının Paris hava limanında saxlanılmasına Kremldən reaksiya
"Moskva Paris hava limanında Rusiya XİN əməkdaşının saxlanılmasını pisləyir, bu, diplomatlara qarşı yolverilməz hərəkətlərdir".
-ın TASS-a istinadən məlumatına görə, bu barədə Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov brifinqdə bildirib.
"Bu tamamilə yolverilməz hərəkətlərdir, onlar Fransanın Vyana Konvensiyası çərçivəsində bütün öhdəliklərinə ziddir. Parisdəki konsulluq xidmətimizin nümayəndələri uzun müddət ərzində buraxılmayıb. Əlbəttə, Fransanın bu cür hərəkətlərini pisləyirik və onları bizim nümayəndələrimizə, diplomatlara qarşı yolverilməz hesab edirik. Əlbəttə, bu, Fransa hakimiyyəti tərəfindən artıq korlanmış ikitərəfli münasibətlərimizi daha da pisləşdirir", - deyə Kreml nümayəndəsi qeyd edib.
Rusiya diplomatik idarəsinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarovanın məlumatına görə, aprelin 6-da Şarl de Qoll hava limanında Fransa sərhəd xidməti heç bir səbəb göstərmədən Rusiya XİN əməkdaşını, Rusiya rəsmi nümayəndə heyətinin üzvünü saxlayıb, onun telefonu və kompüterini müsadirə edib. Rusiyanın Fransadakı səfirliyi hava limanına konsul işçisi göndərib, lakin o, təxminən yeddi saat gözləməli olub.
Bununla əlaqədar olaraq, Rusiya səfirliyi Fransa XİN-ə etiraz notası göndərib, bundan sonra Rusiya XİN əməkdaşına ölkəyə daxil olmağa icazə verilib. Zaxarovanın vurğuladığına görə, o, ümumilikdə hava limanının sərhəd zonasında təxminən bir gün qalıb.скачать dle 11.3

Песков: Москва осуждает задержание в парижском аэропорту сотрудницы МИД РФ
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявил на брифинге пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Это совершенно недопустимые действия, они противоречат всем обязательствам Французской Республики в рамках Венской конвенции. Не были допущены на протяжении длительного времени представители нашей консульской службы в Париже. Конечно, подобные действия Франции мы осуждаем и считаем их по отношению к нашим представителям, дипломатам непозволительными, - отметил представитель Кремля. - Конечно, это еще больше усугубляет и без того испорченные французскими властями наши двусторонние отношения".
По данным официального представителя российского дипведомства Марии Захаровой, 6 апреля в аэропорту Шарля де Голля французская пограничная служба без объяснения причин задержала сотрудницу МИД РФ, члена российской официальной делегации, изъяв ее телефон и компьютер. Посольство РФ во Франции направило в аэропорт консульского работника, но ему пришлось ожидать почти семь часов.
В связи с этим российское посольство направило в МИД Франции ноту протеста, после которой сотруднице МИД РФ разрешили въезд в страну. В общей сложности она находилась в пограничной зоне аэропорта около суток, подчеркнула Захарова.