ÜST bəşəriyyət üçün yeni təhlükə barədə xəbərdarlıq etdi
Bəşəriyyət tezliklə ciddi bir təhdidlə - göbələk infeksiyalarına qarşı effektiv müdafiənin olmaması ilə üzləşə bilər.
Bu barədə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) dərc etdiyi iki hesabatda xəbərdarlıq edilib.
Sənədlərdə göbələk patogenlərinin mövcud dərmanlara qarşı artan müqaviməti və müasir diaqnostika metodlarının kifayət qədər olmaması vurğulanır.
Analitiklərin məlumatına görə, mikozlarla çox vaxt ağır xəstələr qarşılaşır.
"Bu zaman onların müalicəsinə infeksiyanın dərmanlara qarşı müqaviməti və belə xəstələrin orqanizminin zəifliyi mənfi təsir göstərir. Bununla əlaqədar olaraq, "kritik prioritet qrupu"na aid olan göbələk infeksiyaları - kriptokoklar, aspergillər və kandidalar - ilə yoluxma zamanı ölüm hallarının sayı 88%-ə çata bilər", - deyə hesabatlarda qeyd edilir.
Xatırladaq ki, bir gün əvvəl ÜST-nin baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus yeni pandemiyanın nəzəri risk deyil, epidemioloji müəyyənlik olduğunu bildirmişdi. Təşkilatın rəhbəri əmindir ki, bu baş verəcək və bəşəriyyət buna hazır olmalıdır.
Daha əvvəl ÜST Avropa səhiyyə sisteminin problemlərinə diqqət çəkmişdi. Təşkilatın ekspertlərinin fikrincə, bu sistem durğunluq içindədir və bir sıra istiqamətlərdə geri qalır. ÜST-də xüsusilə Avropa regionunda hər beş yeniyetmədən birinin psixi pozğunluqlardan əziyyət çəkdiyi qeyd edilmişdi.скачать dle 11.3

В ВОЗ предупредили о новой угрозе
Об этом говорится в двух докладах Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), посвященных проблеме таких инфекций.
По данным аналитиков, зачастую с микозами сталкиваются тяжелобольные люди. При этом на их лечении негативно сказывается устойчивость инфекции к медицинским препаратам и слабость организма таких пациентов. В связи с этим число летальных исходов при поражении грибковыми инфекциями из "критически приоритетной группы" - криптококки, аспергиллы и кандиды - может достигать 88 процентов, следует из докладов.
Накануне генеральный директор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус заявил, что новая пандемия - это не теоретический риск, а эпидемиологическая определенность. Глава организации уверен, что она произойдет, и человечество должно быть готово к ней.
В конце февраля ВОЗ заявила, что европейская система здравоохранения находится в застое и отстает по нескольким направлениям. В частности, в Европейском регионе организации выявили, что каждый пятый подросток страдает от психических расстройств.