İki qurumdan birgə ƏMƏLİYYAT - Saxlanılanlar arasında vəzifəli şəxslər də var
Dərman vasitələrini qaçaqmalçılıq yolu ilə ölkəyə gətirməkdə və onlardan rüşvət almaqla himayədarlıq etməkdə təqsirləndirilən şəxslər ifşa edilib.
Bu barədə Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu və Dövlət Gömrük Komitəsinin birgə məlumatında qeyd olunub:
"Qaçaqmalçılıq cinayətinin törədilməsində iştirak etmiş Dövlət Gömrük Komitəsinin Xaçmaz Gömrük İdarəsinin əməkdaşlarının qanunsuz əməlləri barədə həmin qurumda başlanmış cinayət işinin ibtidai istintaqı Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində davam etdirilir.
İstintaqla Dövlət Gömrük Komitəsinin Xaçmaz Gömrük İdarəsinin Əməliyyat və təhqiqat şöbəsinin əməliyyat müvəkkili Hidayət Məmmədov və həmin şöbəyə təhkim olunmuş "Azərterminalkompleks" Birliyinin inspektoru Bayram Məmmədovun qabaqcadan əlbir olaraq öz qulluq mövqelərindən istifadə etməklə Haysuf Hacıyevin idarə etdiyi dərman vasitələri və digər mallarla yüklü nəqliyyat vasitəsinin Azərbaycan Respublikası ərazisinə gömrük nəzarətindən kənar keçirilməsini təmin etmək müqabilində onlara müraciət etmiş vətəndaş Arzu Abdullayevdən rüşvət almalarına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Toplanmış ilkin sübutlar əsasında Hidayət Məmmədov Cinayət Məcəlləsinin 32.5, 206.3.2 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən qaçaqmalçılığa köməkçilik), 308.2 (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə ağır nəticələrə səbəb olduqda), 311.3.1 və 311.3.2-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən təkrar rüşvət alma), Bayram Məmmədov həmin Məcəllənin 308.2 (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə ağır nəticələrə səbəb olduqda) və 311.3.1-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən rüşvət alma), Arzu Abdullayev və Haysuf Hacıyev isə həmin Məcəllənin 200-1.2.2 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən dərman vasitələrinin qanunsuz dövriyyəsi), 200-1.2.3 (külli miqdarda dərman vasitələrinin qanunsuz dövriyyəsi) və 206.3.2-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən qaçaqmalçılıq) maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb ediliblər.
İş üzrə ibtidai istintaqı aparan müstəntiqin vəsatəti və İbtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında təqsirləndirilən şəxslər Hidayət Məmmədov, Bayram Məmmədov və Arzu Abdullayev barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs, Haysuf Hacıyev barəsində isə polisin nəzarəti altına vermə qətimkan tədbiri seçilib.
Hazırda iş üzrə zəruri istintaq və əməliyyat-axtarış tədbirləri davam etdirilməklə nəticəsi barədə ictimaiyyətə əlavə məlumat veriləcək".скачать dle 11.3

Разоблачена преступная схема контрабанды лекарств в Азербайджан: есть задержанные
В Азербайджане разоблачены лица, обвиняемые в контрабанде лекарственных средств в страну и получении взяток за покровительство этой деятельности.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на совместное заявление Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики и Государственного таможенного комитета (ГТК), предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в отношении незаконных действий сотрудников Хачмазского таможенного управления ГТК, причастных к совершению преступления, продолжается в Главном управлении по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре.
В ходе следствия возникли обоснованные подозрения в том, что оперуполномоченный Отдела оперативных расследований Хачмазского таможенного управления Хидаят Мамедов и инспектор объединения "Азертерминалкомплекс", прикомандированный к этому отделу, Байрам Мамедов, предварительно вступив в сговор и используя свое служебное положение, получили взятку от гражданина Арзу Абдуллаева, обратившегося к ним, за обеспечение провоза через территорию Азербайджанской Республики транспортного средства, управляемого Хайсуфом Гаджиевым и груженного лекарственными средствами и другими товарами, в обход таможенного контроля.
На основании собранных первичных доказательств Хидаят Мамедов привлечен в качестве обвиняемого по статьям 32.5, 206.3.2 (пособничество в контрабанде, совершенное группой лиц по предварительному сговору), 308.2 (злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия), 311.3.1 и 311.3.2 (неоднократное получение взятки группой лиц по предварительному сговору), Байрам Мамедов - по статьям 308.2 и 311.3.1, а Арзу Абдуллаев и Хайсуф Гаджиев - по статьям 200-1.2.2 (незаконный оборот лекарственных средств, совершенный группой лиц по предварительному сговору), 200-1.2.3 (незаконный оборот лекарственных средств в крупном размере) и 206.3.2 (контрабанда, совершенная группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса.
На основании ходатайства следователя, ведущего предварительное следствие по делу, и представления прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием, в отношении обвиняемых Хидаята Мамедова, Байрама Мамедова и Арзу Абдуллаева решением суда избрана мера пресечения в виде ареста, а в отношении Хайсуфа Гаджиева - в виде надзора полиции.
В настоящее время по делу продолжаются необходимые следственные и оперативно-разыскные мероприятия, о результатах которых общественности будет предоставлена дополнительная информация.скачать dle 11.3