"DeepSeek" süni intellekt sahəsində daha bir inqilabi yenilik elan etdi
Çinin "R1" modeli ilə tanınan "DeepSeek" startapı süni intellektin effektivliyini əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq yeni təlim metodunu elan edib.
-ın "South China Morning Post"a istinadən verdiyi məlumata görə, "DeepSeek" komandası Sinhua Universitetinin tədqiqatçıları ilə birlikdə innovativ yanaşmanın təfərrüatını açıqlayan elmi məqalə dərc ediblər.
İşlənib hazırlanmış metod süni intellekt modellərinin insan seçimlərinə uyğunluğunu yaxşılaşdırmağa yönəlib. O, daha dəqiq və anlaşılan cavabların yaradılmasını stimullaşdıran mükafatlandırma mexanizmindən istifadə edir. Möhkəmləndirici təlim artıq ixtisaslaşmış tapşırıqlarda faydasını sübut edib, lakin daha ümumi tapşırıqlara tətbiq edildikdə onun effektivliyi azalırdı.
"DeepSeek" komandası generativ mükafatlandırma modelləşdirməsini prinsiplərə əsaslanan özünütənqidi tənzimləmə ilə birləşdirən həll təklif edib.
Tədqiqata görə, yeni yanaşma böyük dil modellərinin (LLM) mühakimə qabiliyyətlərini yaxşılaşdırmaq üçün mövcud metodları üstələyir. Testlər göstərib ki, GRM istifadə edərək təlim keçmiş modellər ümumi sorğuların emalında maksimum məhsuldarlıq nümayiş etdirir və eyni zamanda daha az hesablama resursları tələb edir.
Yeni modellər "DeepSeek-GRM" adlandırılıb, bu ad "Generalist Reward Modeling" (universal mükafatlandırma modelləşdirməsi) abbreviaturasından götürülüb. Şirkət modelləri açıq mənbəli etmək planlarını elan edib, lakin dəqiq buraxılış tarixləri hələ açıqlanmayıb.скачать dle 11.3

DeepSeek анонсировал еще одну революцию в сфере ИИ
Китайский стартап DeepSeek, получивший известность благодаря своей рассуждающей ИИ-модели R1, анонсировал новый метод обучения, обещающий значительное увеличение эффективности искусственного интеллекта. Совместно с исследователями из университета Цинхуа, DeepSeek опубликовал статью, раскрывающую детали инновационного подхода к обучению моделей посредством позитивного подкрепления результата, сообщает Median.Az со ссылкой на издание South China Morning Post.
Разработанный метод нацелен на улучшение соответствия ИИ-моделей человеческим предпочтениям. Он использует механизм вознаграждения, стимулирующий генерацию более точных и понятных ответов. Обучение с подкреплением уже доказало свою пользу в узкоспециализированных задачах, однако его эффективность снижалась при применении к более общим задачам. Команда DeepSeek предложила решение, объединив генеративное моделирование вознаграждения (GRM) с самокритичной настройкой на основе принципов.
Согласно исследованию, новый подход превосходит существующие методы улучшения рассуждающих способностей больших языковых моделей (LLM). Тестирование показало, что модели, обученные с использованием GRM, демонстрируют максимальную производительность при обработке общих запросов, при этом требуя меньших вычислительных ресурсов.
Новые модели получили название DeepSeek-GRM, от аббревиатуры Generalist Reward Modeling (универсальное моделирование вознаграждения). Компания заявила о планах сделать модели с открытым исходным кодом, однако точные сроки релиза пока не объявлены.скачать dle 11.3