Bakıda iki metro stansiyası arasında tunel tikiləcək
"Bu il "Cəfər Cabbarlı" və "Nizami" stansiyaları arasında təxminən 200 metrlik uzunluğa malik tunel tikiləcək".
Bunu jurnalistlərə açıqlamasında səhmdar cəmiyyətinin sədrinin müşaviri Emil Əhmədov bildirib.
O qeyd edib ki, bu ildən metroda həmin xətlərin ayrılması nəzərdə tutulur:
"Bu da hər bir xəttin müstəqil işləməsinə, idarəetmənin səmərəliliyinin və sərnişindaşıma keyfiyyətinin artırılmasına imkan yaradacaq. Həmçinin sərnişin axınının daha səmərəli tənzimlənməsi üçün "28 May" və "Cəfər Cabbarlı" stansiyaları arasında əlavə keçid də tikiləcək".
Metropoliten rəsmisi əlavə edib ki, "Nizami" və "Cəfər Cabbarlı" stansiyaları yaxınlığında iki yeni yarımstansiya inşa olunacaq, Qırmızı xəttin köhnəlmiş dartı yarımstansiyası isə yenilənəcək:
"Həmçinin "İçərişəhər" və "Xətai" stansiyalarında qatarların dönməsi də təmin olunacaq. Xətlərin ayrılması layihəsinin yekununda hərəkət qrafiki daha optimal qurulacaq, intervallar azaldılacaq və sərnişindaşıma səmərəliliyi artacaq. Nəticədə Qırmızı xətt üzrə intervallar 2 dəqiqəyə, Yaşıl xətt üzrə isə 2 dəqiqə 30 saniyəyə enəcək".

Между двумя станциями бакинского метро построят тоннель
В этом году между станциями "Джафар Джаббарлы" и "Низами" будет построен тоннель протяженностью около 200 м.
Об этом журналистам заявил советник председателя ЗАО "Бакинский метрополитен" Эмиль Ахмедов, сообщает Oxu.Az.
Он отметил, что в текущем году планируется разделить эти линии метро.
"Это позволит каждой линии функционировать независимо, что повысит эффективность управления и качество перевозки пассажиров. Кроме того, для более продуктивного регулирования пассажиропотока будет построен дополнительный переход между станциями "28 Мая" и "Джафар Джаббарлы", - сказал Э.Ахмедов.
Представитель ЗАО добавил, что в районе станций "Низами" и "Джафар Джаббарлы" будут построены две новые подстанции, а также будет обновлена устаревшая тяговая подстанция "красной" линии.
"Также будет обеспечен разворот поездов на станциях "Ичеришехер" и "Хатаи". В результате реализации проекта по разделению линий будет составлен более оптимальный график движения, сокращены интервалы, увеличится эффективность пассажироперевозок. В итоге интервалы на "красной" ветке сократятся до 2 минут, а на "зеленой" - до 2 минут 30 секунд".скачать dle 11.3