Ermənistanın sabiq prezidenti ilə bağlı istintaq davam edir
Ermənistanın sabiq prezidenti Armen Sarkisyanın xarici vətəndaşlığı ilə bağlı iş üzrə ilkin istintaq davam edir.
Ermənistan KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə İstintaq Komitəsi məlumat verib.
Lakin qurum heç bir təfərrüatı açıqlamayıb.
Daha əvvəl işin Milli Təhlükəsizlik Xidmətindən İstintaq Komitəsinə ötürüldüyü müəyyən edilib.
Xatırladaq ki, Armen Sarkisyan 2018-2022-ci illərdə Ermənistanın prezidenti olub. 2022-ci ilin yanvarında o, istefa verib və ölkədəki siyasi proseslərə təsir etmək üçün kifayət qədər səlahiyyətlərinin olmadığını bildirib.
İstefa bəyanatından bir gün sonra Hetq.am nəşri Sarkisyanın prezident seçilməzdən əvvəl Sent-Kits və Nevis - kiçik Karib dövlətinin vətəndaşlığına sahib olduğu barədə məlumat yayıb.
Nəşrin məlumatına görə, o bunu 500 min dollar məbləğində investisiya müqabilində əldə edib. Ermənistan Konstitusiyasına görə, xarici vətəndaşlığın olması prezident seçilmək hüququndan məhrum edir.скачать dle 11.3

Продолжается следствие по делу об иностранном гражданстве экс-президента Армении Армена Саркисяна
Предварительное следствие по делу об иностранном гражданстве бывшего президента Армении Армена Саркисяна продолжается.
Как передает Median.Az со ссылкой на Sputnik Армения, об этом сообщили в следственном комитете РА.
Подробностей в ведомстве не раскрыли.
Ранее стало известно, что дело было передано из службы национальной безопасности в следственный комитет.
Напомним, Армен Саркисян занимал пост президента Армении с 2018 по 2022 год. В январе 2022 года он подал в отставку, заявив, что не располагает достаточными полномочиями для влияния на политические процессы в стране.
На следующий день после заявления об отставке издание hetq.am опубликовало информацию о том, что по меньшей мере до своего избрания Саркисян имел гражданство Сент-Китс и Невис - небольшого карибского государства.
По данным издания, он получил его в обмен на инвестиции в размере 500 000 долларов. Согласно конституции Армении, наличие иностранного гражданства лишает лицо права быть избранным президентом.скачать dle 11.3