Kursantlar təhsil müəssisəsinin yerləşdiyi yerdən hansı halda BURAXILACAQLAR?
Kursantlar (gizirlər, miçmanlar və müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçuları istisna olmaqla) hərbi qulluqçu hazırlayan xüsusi təyinatlı təhsil müəssisəsinin yerləşdiyi yerdən bölük komandiri tərəfindən yalnız hərbi and içəndən sonra buraxılacaqlar.
Bu barədə Azərbaycan hərbi qanunvericiliyinə dəyişiklik təklif edilir.
Layihəyə əsasən, kursantların həftələrarası istirahət və iş günü hesab edilməyən bayram günlərində növbəti tədris günü saat 08:00-dək buraxılmalarına icazə veriləcək.
4-cü və 5-ci kursların cari qiymətləndirmədən müvəffəq qiymət alan intizamlı kursantlarının yuxarıda göstərilən günlərdən əlavə olaraq digər günlərdə tədris məşğələləri və müstəqil hazırlıq saatları bitdikdən sonra növbəti tədris günü saat 08:00-dək buraxılmalarına icazə veriləcək.
Təklif olunan dəyişikliklər "Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri İntizam nizamnaməsinin təsdiq edilməsi haqqında", "Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Qarnizon və qarovul xidmətləri nizamnaməsinin təsdiq edilməsi haqqında", "Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Daxili xidmət nizamnaməsinin təsdiq edilməsi barədə", "Hərbi xidmətkeçmə haqqında Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə" və "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" qanunlara aid edilir.
Sözügedən məsələ parlamentin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə olunub.

В каких случаях курсантам разрешат покидать территорию военного учебного заведения?
Курсанты (за исключением прапорщиков, мичманов и военнослужащих сверхсрочной действительной военной службы) специализированных учебных заведений, готовящих военнослужащих, смогут покидать расположение учебного заведения только после принятия военной присяги и с разрешения командира роты.
Об этом говорится в предлагаемых изменениях в военное законодательство Азербайджана.
Согласно проекту, курсантам будет разрешено увольнение в выходные дни и праздничные дни, не считающиеся рабочими, до 08:00 следующего учебного дня.
Дисциплинированным курсантам 4-го и 5-го курсов, успешно прошедшим текущую аттестацию, помимо вышеуказанных дней, будет разрешено увольнение и в другие дни после окончания учебных занятий и часов самостоятельной подготовки до 08:00 следующего учебного дня.
Предлагаемые изменения касаются законов "Об утверждении Дисциплинарного устава Вооруженных сил Азербайджанской Республики", "Об утверждении Устава гарнизонной и караульной служб Вооруженных сил Азербайджанской Республики", "Об утверждении Устава внутренней службы Вооруженных сил Азербайджанской Республики", "Об утверждении Положения о прохождении военной службы" и "О воинской обязанности и военной службе".
Данный вопрос обсуждался сегодня на заседании парламентского комитета по обороне, безопасности и борьбе с коррупцией.