Bəzi rusiyalı idmançılar 2025-ci ildə dünya arenasına qayıdacaqlar
Beynəlxalq Kanoe Federasiyası (ICF) yarışlara ev sahibliyi edəcək ölkələrlə birlikdə avarçəkmə slalom üzrə Rusiya milli komandasının idmançılarının 2025-ci il Dünya və Avropa çempionatlarında neytral statusda iştirakını təsdiqləyib.
-ın "Sportbox.ru" nəşrinə istinadən xəbərinə görə, bu barədə Rusiya Avarçəkmə Slalom Federasiyasının mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Qeyd edək ki, rusiyalı slalomçular 2022-ci ildən Ukraynadakı münaqişə səbəbindən beynəlxalq yarışlardan kənarlaşdırılmışdılar.
"Bu nəticə Rusiya Avarçəkmə Slalom Federasiyasının prezidenti Sergey Papuşun başçılığı ilə aparılan böyük işin nəticəsidir. O, ICF rəhbəri Tomas Konetsko ilə daim şəkildə əlaqə saxlayıb ki, bu da qarşılıqlı şəkildə anlaşma və razılığa gəlinməsinə imkan verib", - deyə məlumatda bildirilib.
2025-ci ildə Rusiya yığması Parisdə Avropa Çempionatında, Seu-de-Urjel (İspaniya) və Po (Fransa) şəhərlərində Dünya Kuboku mərhələlərində, Fua şəhərində (Fransa) 19 yaşadək və 24 yaşadək idmançılar arasında dünya birinciliyində və Avstraliyanın Penrit şəhərində dünya çempionatında iştirak etməyi planlaşdırır.

Некоторые российские спортсмены вернутся на мировую арену в 2025 году
Как передает Median.Az со ссылкой на sportbox.ru, об этом сообщает пресс‑служба Федерации гребного слалома России.
Российские слаломисты были отстранены от международных соревнований с 2022 года из‑за конфликта в Украине.
"Специальная комиссия Международной федерации каноэ совместно с принимающими соревнования странами одобрила участие спортсменов сборной России по гребному слалому в нейтральном статусе на всех ключевых стартах сезона 2025 года.
Этот результат - итог большой работы Федерации гребного слалома России во главе с президентом Сергеем Папушем. Он находился в постоянном контакте с руководителем ICF Томасом Конецко, что позволило достичь взаимопонимания и договоренности", - говорится в сообщении.
В 2025 году сборная России планирует выступить на чемпионате Европы в Париже, этапах Кубка мира в Сеу‑де‑Уржель (Испания) и По (Франция), на первенстве мира среди спортсменов до 19 и до 24 лет - Фуа (Франция) и на чемпионате мира в австралийском Пенрите.