Eritreyada saxlanılan soydaşlarımız AZADLIĞA BURAXILDILAR: Vətənə gətirildilər
Ötən ilin 7 noyabr tarixindən etibarən Eritreya tərəfindən saxlanılan "Caspian Marine Services B.V." şirkətinin ölkəmizdəki filialı tərəfindən istismar olunan "CMS Pəhləvan", "CMS İgid" və "CMS-3" gəmilərinin heyətindəki 18 nəfər Azərbaycan vətəndaşları dövlət başçısının tapşırıqlarına uyğun olaraq, Xarici İşlər Nazirliyinin, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin, habelə "Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin birgə əlaqələndirmə işləri nəticəsində aparılmış uzunmüddətli danışıqlardan sonra azadlığa buraxılaraq, ölkəmizə geri gətiriliblər.
Bu barədə XİN məlumat yayıb.
Gəmi heyəti Eritreyada olan müddət ərzində ölkəmizin Efiopiyadakı səfirliyi vasitəsilə heyətə konsulluq dəstəyi göstərilib, onların müvafiq qaydada ehtiyaclarının qarşılanması məqsədilə aidiyyəti üzrə tədbirlər həyata keçirilib.скачать dle 11.3

Удерживаемые в Эритрее граждане Азербайджана освобождены и возвращены на родину
"18 граждан Азербайджана, входящие в состав экипажей судов CMS Pəhləvan, CMS İgid и CMS-3, эксплуатируемых филиалом компании Caspian Marine Services B.V. в АР, и задержанных Эритреей с 7 ноября 2024 года, были освобождены и возвращены на родину после длительных переговоров, проведенных нашей стороной в результате совместной координационной работы МИД, Министерства цифрового развития и транспорта, а также ЗАО "Азербайджанское Каспийское морское пароходство" в соответствии с поручениями главы государства.
В течение периода пребывания экипажа в Эритрее консульская поддержка оказывалась через посольство Азербайджана в Эфиопии, были приняты соответствующие меры для удовлетворения их потребностей.
Выражаем глубокую благодарность посольству Турецкой Республики в государстве Эритрея за оказанную поддержку в этом процессе", - говорится в информации.скачать dle 11.3