Azərbaycanda təhsil alan əcnəbilərin sayı açıqlanıb
Hazırda ölkənin ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində dünyanın 105 ölkəsindən 11 minə yaxın əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs təhsil alır.
Median.Az Nazirlər Kabinetinin 2024-cü ildə fəaliyyəti haqqında hesabatına istinadən xəbər verir ki, bu da əvvəlki tədris ilinə nisbətdə 10% çoxdur.
Bildirilib ki, tələbələr əsasən Türkiyə, Pakistan, İran, Gürcüstan, Rusiya, Hindistan, Nigeriya, Çin, Qazaxıstan və digər ölkələrdəndir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları ilə təsis edilmiş təhsil qrantı proqramları çərçivəsində 2018-2023-cü illər ərzində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin vətəndaşları üçün ayrılmış 200-ə yaxın təqaüd proqramı çərçivəsində yerli təhsil müəssisələrində əcnəbi tələbələr təhsil almaq hüququ qazanıb.
Həmin təhsil qrantı proqramları çərçivəsində 50-yə yaxın ölkədən 70-yə yaxın tələbə təhsillərini yerli ali təhsil müəssisələrində davam etdirmişlər.скачать dle 11.3

Отчет правительства: Студенты из 105 стран мира получают образование в Азербайджане
В 2024/25 учебном году в высших и средних специальных учебных заведениях страны обучаются около 11 тыс. иностранцев и лиц без гражданства из 105 стран мира, что на 10% больше, чем в предыдущем.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на отчет Кабинета министров о деятельности в 2024 году.
Это в основном студенты из Турции, Пакистана, Ирана, Грузии, России, Индии, Нигерии, Китая, Казахстана и других стран.
В рамках программ образовательных грантов, учрежденных распоряжениями президента Азербайджана, за период 2018-2023 гг. около 200 стипендиальных программ были выделены для граждан государств-членов Организации исламского сотрудничества и Движения неприсоединения.
В рамках этих программ около 70 студентов из почти 50 стран продолжили свое обучение в местных высших учебных заведениях.скачать dle 11.3