Azərbaycan Ermənistanla şərti sərhədinin 202.5 km-lik hissəsində müdafiə mövqelərini möhkəmləndirib
"2024-cü ildə Rusiya ilə dövlət sərhədində demarkasiya işləri davam etdirilib, yüksək dağlıq ərazilərdə dövlət sərhəd xəttinin keçdiyi yerlər müəyyən edilib, 6 nöqtədə yeni sərhəd nişanı quraşdırılıb, 2 nöqtədə sərhəd nişanı bərpa olunub və 9 nöqtədə sərhəd nişanının quraşdırma yerləri müəyyənləşdirilib".
Bu, Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il üzrə fəaliyyəti haqqında hesabatında əksini tapıb.
Sənəddə qeyd olunub ki, aparılmış demarkasiya işləri nəticəsində Azərbaycan-Rusiya dövlət sərhədi boyunca quraşdırılmış sərhəd nişanlarının ümumi sayı 193-ə (146 əsas, 47 köməkçi) çatdırılıb.
Hesabat dövründə Azərbaycanla Ermənistan arasında şərti dövlət sərhədinin 202.5 km-lik hissəsində (Zəngilan, Qubadlı rayonları və qismən Laçın rayonu) zəruri sərhəd infrastrukturu yaradılaraq müdafiə mövqeləri möhkəmləndirilib.

Азербайджан укрепил оборонительные позиции на 202.5 км условной границы с Арменией
В 2024 году продолжились работы по демаркации государственной границы между Азербайджаном и Россией. На высокогорных участках были определены точки прохождения линии госграницы. В шести пунктах установлены новые пограничные знаки, в двух - восстановлены существующие, а в девяти пунктах определены места для установки пограничных знаков.
Как сообщает Oxu.Az, об этом говорится в отчете Кабинета министров Азербайджана о деятельности за 2024 год.
В результате проведенных демаркационных работ общее число установленных вдоль азербайджано-российской границы пограничных знаков достигло 193 (146 основных и 47 вспомогательных).
В отчетный период на 202.5 км условной госграницы между Азербайджаном и Арменией (Зангиланский, Губадлинский районы и частично Лачынский район) создана необходимая пограничная инфраструктура и укреплены оборонительные позиции.скачать dle 11.3