Taksilərdə əlavə ödəniş tələbi qadağan edilib
Taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları taksometrin göstəriciləri və ya taksi sifarişi xidmətinə qoşulduqda taksometr funksiyalarını yerinə yetirən proqram təminatı vasitəsilə müəyyən olunan qiymət üzrə ödəniş əsasında müvafiq buraxılış vəsiqəsi və buraxılış kartı olan daşıyıcılar tərəfindən yerinə yetirilir.
Belə ki, bu, Nazirlər Kabinetinin "Avtomobil nəqliyyatı ilə müntəzəm şəhərdaxili (rayondaxili), şəhərlərarası (rayonlararası) və beynəlxalq marşrutlar üzrə sərnişin daşımalarına daşıyıcıların cəlb olunmasına dair müsabiqənin keçirilməsi Qaydası"na etdiyi dəyişiklikdə əksini tapıb.
Taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımalarına buraxılış vəsiqəsi olmadan və ya digər şəxslərə məxsus buraxılış vəsiqəsi əsasında taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımalarının yerinə yetirilməsi, habelə buraxılış kartı olmayan nəqliyyat vasitələrinin sərnişin daşımada istismar edilməsi, həmçinin taksometrin göstəriciləri və ya taksometr funksiyalarını yerinə yetirən proqram təminatı vasitəsilə müəyyən olunan qiymətdən əlavə ödənişin tələb edilməsi qadağandır.скачать dle 11.3

Новые правила для такси: запрещается требовать доплату
Перевозка пассажиров легковыми такси должна осуществляться перевозчиками, имеющими соответствующее разрешение и карту допуска, по цене, определяемой показаниями таксометра или через программное обеспечение, выполняющее функции таксометра при подключении к службе заказа такси.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Кабинет министров Азербайджана, это нашло отражение в изменениях в "Правилах проведения конкурса по привлечению перевозчиков к регулярным внутригородским (внутрирайонным), междугородним (межрайонным) и международным пассажирским перевозкам автомобильным транспортом", утвержденных Кабмином.
Запрещается осуществлять перевозку пассажиров легковыми такси без разрешения или на основании разрешения, принадлежащего другим лицам, а также эксплуатировать транспортные средства без карты допуска при перевозке пассажиров. Кроме того, запрещено требовать дополнительную плату сверх цены, определяемой показаниями таксометра или программным обеспечением, выполняющим функции таксометра.скачать dle 11.3