Nikahın pozulması zamanı cütlüklərin psixoloqa yönləndirilməsinə dair qanunvericiliyə təkliflər hazırlanır
12.03.2025 19:40 801
Ədliyyə Nazirliyi nikahın pozulması zamanı cütlüklərin psixoloqa yönləndirilməsinin qanunvericilikdə təsbitini tapması ilə bağlı təklfilər hazırlayır.
Bunu ədliyyə nazirinin müavini Abiddin Hüseynov Milli Məclisdə keçirilən “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində “Ailə, qadın və uşaq hüquqları – konstitusion hüquqların əsas prioriteti kimi” mövzusunda ictimai dinləmədə deyib.
O qeyd edib ki, nikahın pozulması üçün Ədliyyə Nazirliyinə müraciət edən şəxslərə pilot layihə kimi psixoloqa müraciət tövsiyəsi tətbiq edilir:
“Təcrübə göstərir ki, cütlüklərin 20 faizi psixoloqa müraciət etdikdən sonra nikahın pozulmasından imtina edir. Buna görə, məsələnin qanunvericilikdə təsbiti üçün təkliflər hazırlanır”.

Минюст Азербайджана предлагает обязать разводящиеся пары посещать психолога
Минюст Азербайджана предлагает закрепить в законодательстве требование о направлении к психологу семейных пар, желающих расторгнуть брак.
Как передает Report, об этом сообщил замминистра юстиции Абиддин Гусейнов на общественных слушаниях в Милли Меджлисе на тему прав семьи, женщин и детей.
По его словам, ведомство уже готовит предложения о поправках в соответствующие законодательные акты.
Гусейнов отметил, что в настоящее время в качестве пилотного проекта введена практика, когда парам предлагают пройти консультацию у психологов перед разводом.
"Согласно имеющейся у нас статистике, 20% пар отказываются от расторжения брака после обращения к психологу. Поэтому Минюст готовит предложения, чтобы обязательная консультация психолога была закреплена в законодательстве", - сказал он.скачать dle 11.3