Müdafiə Nazirliyində 143 milyonluq mənimsəmə ilə bağlı YENİ İDDİALAR
Müdafiə Nazirliyinin Maliyyə və Büdcə İdarəsinin sabiq rəisi, general-mayor Nizami Məmmədov, Hərbi Hava Qüvvələrinin Maliyyə Xidmətinin sabiq rəisi polkovnik Cəlal Kazımov, Quru Qoşunların Maliyyə İdarəsinin keçmiş rəisi Bayram Bayramov və Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Maliyyə Xidmətinin sabiq rəisi Vüsal Əlizadənin barəsində olan hökmdən verilən apellyasiya şikayəti üzrə növbəti məhkəmə prosesi keçirilib.
Bakı Apellyasiya Məhkəməsində hakim İbrahim İbrahimlinin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən Cəlal Kazımov ifadə verərək sözügedən mənimsəmədə bilavasitə istirakı olan şəxslərin adlarını açıqlayıb.
"Müdafiə Nazirlinin Maliyyə və Büdcə İdarəsinin Təftiş şöbəsinin rəisi Rəfail Xələfov bu iş üzrə başda durur. Yeddi milyon mənimsədiyi ekspertiza ilə müəyyən olunsa da, o, azadlıqdadır. Bununla yanaşı, N.Poladov hələ də həbs olunmayıb. Onlar bura gəlməlidirlər. Bu vəsatətimiz birinci instansiyada da təmin edilmədi. Mənim imzam heç yerdə getməyib. Lakin mən 37 aydır həbsdəyəm. 102 hərbi hissənin ekspert rəyi bir həftəyə hazırlanıb verilib. Mənə mənimsəmə ilə bağlı irəli sürülən məbləğ tamamilə şişirdilib."
O, ifadəsi zaman bunları da deyib: "Mənim xidmətim 18 yaşımdan başlayır. Birinci Qarabağ müharibəsində iştirak etmişəm. Vətənimə bağlıyam. Bu cinayət işi üzrə biz sadəcə qurban verilmişik. Aparılan təftiş Nizami Məmmədovun vəzifəyə gəldiyi vaxtdan aparılıb, əvvəlki vaxtlar da yoxlanılmalı idi. Mən məhkəmədən adını çəkdiyim şəxslərin prosesə çağırılmasını xahiş edirəm".
Təqsirləndirilənin vəsatəti bu dəfə də təmin edilməyib.
Təqsirləndirilən Vüsal Əlizadə aşağı instansiya məhkəməsi zamanı vəsatətlərinin təmin edildiyini, işin araşdırılmadığını bildirib:
"Bakı Hərbi Məhkəməsində işimiz düzgün araşdırılmadı. Biz üç il bir aydır 3-4 kv/m-lik yerdə qalırıq. Mən apellyasiya şikayətimi müdafiə edirəm. 62-ci maddənin tətbiq edilməsini xahiş edirəm".
Məhkəmənin növbəti iclası aprelin 7-nə təyin olunub.
Qeyd edək ki, Müdafiə Nazirliyinin Maliyyə və Büdcə İdarəsinin sabiq rəisi, general-mayor Nizami Məmmədov, Hərbi Hava Qüvvələrinin (HHQ) Maliyyə Xidmətinin sabiq rəisi polkovnik Cəlal Kazımov, Quru Qoşunların maliyyə idarəsinin rəisi Bayram Bayramov, Hərbi Hava Qüvvələrinin maliyyə xidmətinin sabiq rəisi Vüsal Əlizadə, Müdafiə Nazirliyinin Satınalmalar və Təchizat İdarəsinin sabiq rəisi polkovnik Mahir Şirvanov, həmçinin nazirliyin Satınalmalar və Təchizat İdarəsinin sabiq rəisi Məlikməmməd Qurbanov, nazirliyin mənzil istismar idarəsinin sabiq rəisi polkovnik Fikrət Mirzəyev Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən həbs ediliblər.
Təqsirləndirilən şəxslərin hər birinə Cinayət Məcəlləsinin 179.4-cü (xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla mənimsəmə törətmək) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb. Cinayət işi üzrə ümumilikdə dövlətə dəymiş ziyan 143 milyon manat təşkil edir.
Cinayət işləri ayrı-ayrı icraatlarda baxılması üçün məhkəməyə göndərilib. Cinayət işi üzrə Maliyyə Nazirliyi zərərçəkmiş qismində tanınıb. Bakı Hərbi Məhkəməsinin hökmünə əsasən, Nizami Məmmədov və Bayram Bayramov hər biri 11 il 6 ay, Cəlal Kazımov 11 il, Vüsal Əlizadə isə 10 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər. Eyni zamanda, təqsirləndirilən şəxslərin üzərinə həbs qoyulub və əmlaklarının müsadirə edilməsi barədə qərar qəbul olunub.

Новые подробности громкого дела о коррупции в Минобороны Азербайджана
В Бакинском апелляционном суде прошло очередное заседание по апелляционной жалобе на приговор в отношении экс-начальника Финансово-бюджетного управления Министерства обороны генерал-майора Низами Мамедова, бывшего начальника Финансовой службы Военно-воздушных сил полковника Джалала Кязымова, экс-главы Финансового управления Сухопутных войск Байрама Байрамова и бывшего начальника Финансовой службы Военно-морских сил Вюсала Ализаде.
Как передает Oxu.Az, в ходе процесса под председательством судьи Ибрагима Ибрагимли обвиняемый Дж.Кязымов, давая показания, раскрыл имена лиц, непосредственно участвовавших в присвоении средств.
"Во главе этого дела стоит начальник ревизионного отдела Финансово-бюджетного управления Минобороны Рафаил Халафов. Хотя экспертизой установлено, что он присвоил 7 млн, он находится на свободе. Кроме того, Н.Поладов до сих пор не арестован. Они должны присутствовать здесь. Это ходатайство не было удовлетворено и в первой инстанции. Моя подпись нигде не фигурировала. Но я уже 37 месяцев нахожусь под арестом. Экспертное заключение по 102 воинским частям было подготовлено и представлено за неделю. Сумма присвоения, вменяемая мне, полностью раздута", - заявил экс-начальник.
Он также добавил: "Моя служба началась с 18 лет. Я участвовал в первой Карабахской войне. Я предан своей Родине. По этому уголовному делу мы просто принесены в жертву. Проведенная проверка охватывала период с момента назначения Низами Мамедова на должность, нужно было проверить и предыдущие периоды. Я прошу суд вызвать на процесс упомянутых мной лиц".
Ходатайство подсудимого и на этот раз не было удовлетворено.
Обвиняемый В.Ализаде заявил, что в суде низшей инстанции их ходатайства удовлетворялись, но дело не расследовалось:
"В Бакинском военном суде наше дело не было должным образом расследовано. Мы уже три года и один месяц находимся в помещении площадью 3-4 кв.м. Я поддерживаю свою апелляционную жалобу. Прошу применить статью 62 (назначение более мягкого наказания, чем предусмотрено за данное преступление - ред.) Уголовного кодекса".
Следующее заседание суда назначено на 7 апреля.
Уголовные дела в отношении фигурантов выделены в отдельное производство и направлены в суд. Всем им предъявлены обвинения по статье 179.4 (присвоение в особо крупном размере) Уголовного кодекса Азербайджана.
Министерство финансов признано потерпевшим по уголовному делу. Согласно приговору Бакинского военного суда, Н.Мамедов приговорен к 11 годам и 6 месяцам, Б.Байрамов - к 11 годам и 6 месяцам, Дж.Кязымов - к 11 годам, В.Ализаде - к 10 годам и 6 месяцам лишения свободы. Кроме того, имущество обвиняемых, на которое был наложен арест, было конфисковано в пользу государства для возмещения причиненного ущерба.скачать dle 11.3