Bir sıra təqaüdlərdə də artımlar gözlənilir
"Minimum əməkhaqqı artımından sonra bir sıra müavinət və təqaüdlərdə artımlar qeydə alınmaqdadır. Belə ki, bu ildən artımların reallaşdığı təqaüdlərdən biri də peşə hazırlığına cəlb olunmuş şəxslərə ödənilən vəsaitlərdir".
O bildirib ki, "Məşğulluq haqqında" Qanuna əsasən, Azərbaycanda peşə hazırlığına cəlb olunmuş şəxslərə minimum əməkhaqqının 50 faizi məbləğində təqaüd verilir:
"2025-ci ilin yanvar ayından minimum əməkhaqqı 325 manatdan 400 manatadək yüksəldiyindən bu təqaüdün məbləği də artırılıb. Belə ki, əvvəllər həmin vətəndaşlarımıza ödənilən aylıq məbləğ 162.5 manat idisə, indi həmin təqaüd artırılaraq 200 manat olub. Bu o deməkdir, peşə hazırlığına cəlb olunmuş şəxslərə verilən təqaüd məbləği 14 faiz artırılıb.
Digər bir sıra təqaüdlərdə artımlarla bağlı təkliflər hazırda Nazirlər Kabineti tərəfindən hazırlanır. Təkliflərin bu ayın ikinci yarısında dövlət başçısına təqdim edilməsi gözlənilir. Bu o deməkdir, yaxın zamanlarda bir sıra digər müavinət və təqaüdlərdə də artımlar olacaq".скачать dle 11.3

В Азербайджане ожидается рост некоторых соцвыплат
С начала 2025 года в Азербайджане наблюдается рост ряда пособий и пенсий в связи с повышением минимальной заработной платы в стране. Одной из таких выплат стала стипендия лицам, привлеченным к профессиональной подготовке.
Об этом говорится в публикации члена комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству Вугара Байрамова в Facebook.
"Согласно закону "О занятости", в Азербайджане лицам, привлеченным к профессиональной подготовке, выплачивается стипендия в размере 50% от минимальной заработной платы. С января 2025 года минимальная зарплата была повышена с 325 до 400 манатов, в связи с чем размер данной стипендии также был увеличен. Если ранее ежемесячная выплата составляла 162.5 маната, то теперь она выросла до 200 манатов, то есть на 14%.
Помимо этого, Кабинет министров Азербайджана в настоящее время готовит предложения по повышению ряда других пособий и пенсий. Ожидается, что они будут представлены главе государства во второй половине этого месяца. Таким образом, в ближайшее время ожидается рост и других социальных выплат в стране", - отмечается в публикации.скачать dle 11.3