05.03.2025 20:35 801
Ölkənin ümumi təhsil müəssisələrində müəllimlərin 80 faizdən çoxu, orta ixtisas təhsil müəssisələrində 80 faizə və ali təhsil müəssisələrində 60 faizə qədəri, həkimlərin isə üçdən ikisi qadınlardır. Ümumi təhsil müəssisələrində təhsilalanların 45 faizdən, orta ixtisas təhsili müəssisələri tələbələrinin 60 faizdən, ali təhsil müəssisələri tələbələrinin isə 50 faizdən çoxunu qızlar təşkil edir.
Elmi işçilərin 60 faizdən çoxunu qadınlar təşkil edir ki, onların da 30 faizə qədərinin elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi vardır. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvlərindən 7-si, müxbir üzvlərindən isə 9-u qadındır.
Azərbaycan qadınları ölkənin sosial-iqtisadi həyatında fəal iştirak edir və onların məşğul əhalinin ümumi sayındakı xüsusi çəkisi ilkin məlumatlara əsasən 48 faiz təşkil edir. Dövlət qulluğunda çalışanlar arasında qadınların xüsusi çəkisi 29,7 faiz, fərdi sahibkarlar arasında isə 23,3 faizdir.
Milli Məclisdə qadın deputatların sayı da artır. Əgər 1990-cı ildə bütün deputatların 4,3 faizini, 2000-ci ildə 10,7 faizini qadınlar təşkil edirdisə, bu gün ölkədə qadın deputatların xüsusi çəkisi 20,8 faizə çatmışdır.
Eyni zamanda sürücülük vəsiqəsi alanların ümumi sayında qadınların xüsusi çəkisi 2008-ci ildə 4,6 faiz olduğu halda, keçən il 15,9 faizədək artıb.скачать dle 11.3

В Азербайджане в 2024 году доля женщин, получивших право на управление автомобилем, увеличилась до 15,9%
Как сообщает Report, об этом проинформировал Государственный комитет по статистике.
Согласно данным статистики, в 2024 году доля женщин, получивших право на вождение транспортных средств, составила 15,9% против 4,6% в 2008 году.
На начало 2025 года женщины составляли 50,2% от общей численности населения Азербайджана.
Отмечается, что из 102,3 тысячи новорожденных в прошлом году 47% составили девочки.
Более 80% учителей в общеобразовательных учреждениях страны, около 80% преподавателей средних специальных учебных заведений и до 60% преподавателей высших учебных заведений – женщины. Также две трети врачей составляют женщины.
Среди учащихся общеобразовательных учреждений 45% составляют девушки, в средних специальных учебных заведениях – этот показатель превышает 60%, а в вузах – более 50%.
Женщины составляют более 60% научных сотрудников, при этом около 30% из них имеют степень доктора наук или кандидата наук. Среди действительных членов Национальной академии наук Азербайджана 7 женщин, среди членов-корреспондентов – 9.
Женщины активно участвуют в социально-экономической жизни Азербайджана, и, по предварительным данным, их доля в общей численности занятого населения составляет 48%. Доля женщин среди государственных служащих – 29,7%, среди индивидуальных предпринимателей – 23,3%.
Количество женщин-депутатов в Милли Меджлисе также растет. Если в 1990 году они составляли 4,3% от общего числа депутатов, в 2000 году – 10,7%, то на конец 2024 года - 20,8%.