Belarusun nüvə silahını nə vaxt istifadə edəcəyi açıqlandı
"Minsk və Moskva özlərinə qarşı hər hansı bir təcavüzə cavab vermək üçün bütün hərbi imkanlarını istifadə edəcəklər".
-ın "BelTA"ya istinadən verdiyi məlumata görə, Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko bunu amerikalı bloqer Mario Naufal ilə müsahibəsində bəyan edib.
"Belarus və Rusiyaya qarşı təcavüz edilərsə, o zaman mübarizə üçün bütün metodlar tətbiq ediləcək", - deyə Lukaşenko bildirib.
Eyni zamanda, Lukaşenko Minsk və Moskvanın dərhal təcavüzə nüvə silahı ilə cavab verməsinin qeyri-mümkün olduğunu qeyd edib.
"Çoxlu digər metodlar da - həm diplomatik, həm güc, adi silahlar və s. mövcuddur axı. Həmçinin "Oreşnik" (raket kompleksi və adını daşıyan orta mənzilli ballistik raket) və sair var. Heç kim nüvə düyməsinə əl atmayacaq. Amma təhdid son dərəcə böyük olarsa, bu silahın mövcud olma səbəbi məhz onu tətbiq etməkdir. Eyni şeyi ABŞ də edəcək", - deyə Belarus prezidenti vurğulayıb.скачать dle 11.3

Лукашенко рассказал, в каком случае Беларусь применит ядерное оружие
Президент Беларуси Александр Лукашенко предупредил, что Минск и Москва используют все имеющиеся военные возможности для отпора агрессии в отношении себя.
Как передает Median.Az со ссылкой на БелТА, об этом он сказал из интервью американскому блогеру Марио Науфалу.
"Если только будет совершена агрессия против Беларуси и России, тогда будут использованы все методы борьбы", - заявил Лукашенко.
При этом, как предположил Лукашенко, не факт, что Минск и Москва сразу же ответят ядерным оружием на агрессию. "Много же других методов: и дипломатических, и силовых, обычное оружие и так далее. Тот же "Орешник" (ракетный комплекс и одноимённая баллистическая ракета средней дальности - ред.) и прочее. Никто не будет хвататься за ядерную кнопку. Но если угроза будет чрезвычайная, то на то и существует это оружие, чтобы его применить. Точно так поступят и Соединенные Штаты Америки", - сказал белорусский президент.скачать dle 11.3