Fuad Nağıyevə verilən şiddətli töhmətin SƏBƏBLƏRİ
Dövlət Turizm Agentliyinin rəhbəri Fuad Nağıyevə şiddətli töhmət verilməsi onun rəhbərlik etdiyi qurumdan xidməti yazışmaların sızdırılması ilə bağlıdır.
Median.Az Lent.az-a istinadən məlumat verir ki, Turizm Agentliyi Azərbaycana qarşı daim düşmənçilik mövqeyi bəsləyən "Transparency İnternational" təşkilatında işləmiş və ya bu təşkilatla əməkdaşlıq edən şəxslərin yuvasına çevrilib.
Onu qeyd etmək yerinə düşər ki, Fuad Nağıyevin qayınanası Rəna Səfərəliyeva uzun illər "Transparency İnternational" təşkilatı ilə əməkdaşlıq edib. O, bu qurumun Azərbaycandakı nümayəndəsi olub. Vaxtilə bu təşkilatda onun yetişdirdiyi bəzi şəxslər indi Dövlət Turizm Agentliyində işləyirlər. Onların bu agentlikdə söz sahibinə çevrilməsi barədə deyilənlərə heç də təəccüb etmək lazım deyil.
Rəna Səfərəliyevanın anası Zemfira Verdiyeva uzun illər Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru olub. Zemfira Verdiyevanın adı ilə xeyli sayda qalmaqallar bu təhsil müəssisəsinin nüfuzuna əsaslı zərbə vurub.
Dövlət Turizm Agentliyində Fuad Nağıyevin ətrafı davamlı şəkildə xidməti məlumatları müxtəlif təşkilatlara, şəxslərə sızdırıblar. Hətta dövlət orqanları arasında daxili yazışmaları belə xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirliklərinə ötürüblər. Təbii ki, bütün bunlar da dövləti cinayətdir.
Qeyd olunur ki, məsələ ilə bağlı cinayət işi açılması gözlənilir. Məlumata görə, Fuad Nağıyev başda olmaqla qurumda işləyən bir sıra şəxslərin istintaqa cəlb ediləcəyi istisna olunmur.скачать dle 11.3

Стали известны причины объявления Фуаду Нагиеву строгого выговора
Объявление строгого выговора председателю Государственного агентства по туризму Азербайджанской Республики Фуаду Нагиеву связано с утечкой служебной переписки ведомства.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на lent.az, ряд сотрудников госагентства имеют связи с Transparency International - организацией, которая неоднократно занимала предвзятую позицию в отношении Азербайджана.
Согласно информации, свекровь Ф.Нагиева, Рена Сафаралиева, на протяжении многих лет сотрудничала с Transparency International. Она была представителем этой организации в нашей стране. Некоторые из лиц, прошедших обучение под ее руководством в этой структуре, ныне занимают должности в Госагентстве по туризму.
Мать Р.Сафаралиевой, Земфира Вердиева, долгие годы возглавлявшая Азербайджанский университет языков, неоднократно фигурировала в различных скандалах, подрывавших репутацию вуза.
Таким образом, сотрудники агентства систематически передавали служебную информацию сторонним организациям и частным лицам, включая иностранные посольства в Азербайджане. Среди переданных данных была и внутренняя переписка между госорганами, что может расцениваться как государственное преступление.
Отмечается, что по данному факту планируется возбуждение уголовного дела. Не исключено, что к расследованию будут привлечены несколько сотрудников агентства, включая Ф.Нагиева.скачать dle 11.3