"Transparency International"ın Azərbaycan bölməsi fəaliyyətini dayandırır
"Transparency International" təşkilatının Azərbaycan bölməsi qismində çıxış edən "Şəffaflıq Azərbaycan" Korrupsiyaya qarşı Mübarizə İctimai Birliyi fəaliyyətini dayandırır.
Median.Az APA-ya istinadən xəbər verir ki, təşkilatın təsisçiləri onun ləğv edilməsi üçün Ədliyyə Nazirliyinə müraciət etməyə hazırlaşırlar.
"Şəffaflıq Azərbaycan" nədir?
"Şəffaflıq Azərbaycan" təşkilatı 2000-ci ilin oktyabr ayında təsis olunub. Tam səlahiyyətli yerli bölmə kimi 2001-ci ilin oktyabrında "Transparency International" təşkilatı tərəfindən akkreditasiya olunub, 2006-cı ilin avqust ayında isə yenidən akkreditasiyadan keçib. Təşkilat öz missiyasını "Azərbaycanda korrupsiyanın səbəblərini, formalarını və bu təhlükəli ictimai fenomenin azaldılması yollarını araşdırmaq" kimi təqdim edib.
Təşkilatın təsisçilərindən biri Rəna Səfərəliyevadır. Rəna Səfərəliyeva 2019-cu ilə qədər həm də təşkilatın icraçı direktoru olub. O, hazırda təşkilatın İdarə Heyətinin üzvüdür. Maraqlıdır ki, Rəna Səfərəliyevanın adı həm də "Şəffaflıq Azərbaycan" təşkilatının İdarə Heyəti yanında Təsisçilər Şurasının üzvü və müstəqil ekspert kimi qeyd olunub.
"Transparency İnternational"ın Azərbaycana qarşı qərəzi
"Şəffaflıq Azərbaycan" təşkilatının akreditasiyası olan "Transparency International" təşkilatı mütəmadi olaraq yaydığı hesabatlarda Azərbaycanla bağlı qərəzli, hərtərəfli araşdırılmayan və hökumətin mövqeyinin əksini tapmadığı mövqe nümayiş etdirilib. Azərbaycan hökumətinin dəfələrlə belə hesabatların qərəzli olması ilə bağlı verdiyi açıqlamalar da bu təşkilatın ölkəmizlə bağlı fəaliyyətində dönüş yaratmayıb.
"Transparency International" sonuncu hesabatında da Azərbaycana qarşı qərəzli məlumatlara yer verib. Maraqlıdır ki, hesabatda yalnız ümumi ifadələrdən istifadə olunub, heç bir iddia faktla əsaslandırılmayıb.
Rəna Səfərəliyeva kimdir?
Rəna Səfərəliyevanın adı son günlər Dövlət Turizm Agentliyi ilə bağlı qalmaqalda çəkilir.
O, dünən Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə şiddətli töhmət verilmiş Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyevin qayınanasıdır.
Dünən yayılan məlumatlara görə, töhmətə səbəb Fuad Nağıyevin rəhbərlik etdiyi agentliyin xidməti yazışmaları sızdırmasıdır:
"Turizm Agentliyi Azərbaycana qarşı daim düşmənçilik mövqeyi bəsləyən "Transpatency International" təşkilatında işləmiş və ya bu təşkilatla əməkdaşlıq edən şəxslərin yuvasına çevrilib. Onu qeyd etmək yerinə düşər ki, Fuad Nağıyevin qayınanası Rəna Səfərəliyeva uzun illər "Transpatency International" təşkilatı ilə əməkdaşlıq edib. O, bu qurumun Azərbaycandakı nümayəndəsi olub. Vaxtilə bu təşkilatda onun yetişdirdiyi bəzi şəxslər indi Dövlət Turizm Agentliyində işləyirlər. Onların bu agentlikdə söz sahibinə çevrilməsi barədə deyilənlərə heç də təəccüb etmək lazım deyil".
Məlumata görə, Fuad Nağıyevin ətrafı davamlı olaraq xidməti məlumatları müxtəlif təşkilatlara, şəxslərə sızdırıblar. Hətta dövlət orqanları arasında daxili yazışmaları belə xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirliklərinə ötürüblər.скачать dle 11.3

Азербайджанское отделение Transparency International приостанавливает свою деятельность
Общественное объединение по борьбе с коррупцией Şəffaflıq Azərbaycan (Transparency Azerbaijan), являющееся азербайджанским отделением организации Transparency International, приостанавливает свою деятельность.
Как сообщили АПА в эксклюзивных источниках, учредители организации собираются обратиться в Минюст для его ликвидации.
Что представляет собой Şəffaflıq Azərbaycan?
Организация Şəffaflıq Azərbaycan была основана в октябре 2000 года. В октябре 2001 года организация была аккредитована как полностью уполномоченное местное подразделение организации Transparency International, а в августе 2006 года прошла повторную аккредитацию. Организация представила свою миссию как "исследование причин и форм коррупции в Азербайджане, а также путей сокращения этого опасного социального явления". Одним из учредителей организации является Рена Сафаралиева. До 2019 года Рена Сафаралиева также была исполнительным директором организации. В настоящее время она является членом правления организации. Интересно, что имя Рены Сафаралиевой также указано в качестве члена Учредительного совета при правлении организации Şəffaflıq Azərbaycan и независимого эксперта.
Предвзятость Transparency International в отношении Азербайджана
Transparency International, аккредитовавшая Şəffaflıq Azərbaycan, в регулярно публикуемых отчетах демонстрировала предвзятую, не исследованную всесторонне позицию об Азербайджане, которая не отражает позицию правительства. Неоднократные заявления правительства Азербайджана о предвзятости подобных отчетов не изменили деятельность организации в отношении Азербайджана. Transparency International также разместила в своем последнем отчете предвзятую информацию против Азербайджана. Интересно, что в отчете использовались только общие утверждения, и ни одно из утверждений не было обосновано фактами.
Кто такая Рена Сафаралиева?
Имя Рены Сафаралиевой в последние дни упоминалось в скандале вокруг Государственного агентства по туризму. Она является свекровью председателя Госагентства по туризму Фуада Нагиева, которому вчера распоряжением Президента Ильхама Алиева был объявлен строгий выговор.
Вчера lent.az со ссылкой на собственные источники написал о причинах строгого выговора. Как сообщает сайт, агентство, возглавляемое Фуадом Нагиевым, слило служебную переписку.
"Агентство по туризму стало логовом людей, которые работали или сотрудничали с Transparency International, организацией, которая всегда занимала враждебную позицию по отношению к Азербайджану. Уместно отметить, что свекровь Фуада Нагиева - Рена Сафаралиева долгие годы сотрудничала с Transparency International. Она была представителем этой организации в Азербайджане. Некоторые лица, которых она взрастила в этой организации, сейчас работают в Государственном агентстве по туризму. Словам о том, что они стали влиятельными лицами в этом агентстве, удивляться не стоит", - пишет lent.az.
По информации, окружение Фуада Нагиева постоянно сливало служебную информацию различным организациям и частным лицам. Они даже пересылали внутреннюю переписку между государственными органами иностранным посольствам в Азербайджане.скачать dle 11.3