02.04.2025 12:05 1 107
Məlumatda deyilir ki, yoxlama prosesi Hesablama Palatasının 6 dekabr 2024-cü il tarixli Kollegiya qərarı ilə təsdiq edilmiş 2025-ci il üçün iş planına əsasən aparılır.
"Plana əsasən, cari ilin yanvar ayından başlayaraq Dövlət Turizm Agentliyində dövlət vəsaitlərinin və digər dövlət əmlakının idarə olunmasının auditi keçirilir və "Hesablama Palatası haqqında" Qanunun 22-ci maddəsinə uyğun olaraq hazırda audit prosesi davam edir", - qurumdan verilən məlumatda qeyd olunub.
Xatırladaq ki, mart ayının əvvəlində Prezident İlham Əliyev Dövlət Turizm Agentliyinin rəhbəri Fuad Nağıyevə şiddətli töhmət elan edib. Ona işində yol verdiyi nöqsanlara görə şiddətli töhmət verilib.
Mətbuatda yayılan iddialara görə, Turizm Agentliyində Azərbaycana qarşı daim düşmənçilik mövqeyi bəsləyən "Transparency International" təşkilatında işləmiş və ya bu təşkilatla əməkdaşlıq edən şəxslər müəyyən edilib. "Dövlət Turizm Agentliyində Fuad Nağıyevin ətrafı davamlı şəkildə xidməti məlumatları müxtəlif təşkilatlara, şəxslərə sızdırıblar", - iddialarda deyilir.
Daha sonra məlumat verilib ki, Dövlət Turizm Agentliyi Aparatının əməkdaşı Nicat Hüseynov Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən 4 mart 2025-ci ildə şübhəli şəxs kimi tutulub və məhkəmə qarşısına çıxarılaraq, Bakı şəhəri Səbail Rayon Məhkəməsi tərəfindən barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
O, xidməti fəaliyyət zamanı vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmədə ittiham olunur.скачать dle 11.3

Аудит в Государственном агентстве по туризму: расследование продолжается
В заявлении говорится, что проверка проводится в соответствии с планом работы СП на 2025 год, утвержденным решением коллегии от 6 декабря 2024 года.
"Согласно плану, с января текущего года в Госагентстве по туризму проводится аудит управления государственными средствами и другим госимуществом, и в настоящее время процесс продолжается в соответствии со статьей 22 закона "О Счетной палате", - отмечается в информации ведомства.
Напомним, что в начале марта Президент Ильхам Алиев объявил строгий выговор главе Госагентства по туризму Фуаду Нагиеву за допущенные в работе недостатки.
По данным СМИ, в агентстве были выявлены лица, работавшие или сотрудничавшие с организацией Transparency International, которая постоянно занимает враждебную позицию по отношению к Азербайджану.
"Окружение Фуада Нагиева в Госагентстве по туризму постоянно сливало служебную информацию различным организациям и лицам", - утверждается в обвинениях.
Позже сообщалось, что сотрудник аппарата агентства Ниджат Гусейнов был задержан Службой государственной безопасности 4 марта 2025 года как подозреваемый и решением Сабаильского районного суда Баку в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста.