Alimlərdən yeni araşdırma: Gözün torlu qişasına əsasən Alzheymer xəstəliyini aşkarlamaq mümkündür » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Alimlərdən yeni araşdırma: Gözün torlu qişasına əsasən Alzheymer xəstəliyini aşkarlamaq mümkündür
Gözün, xüsusən də görmə orqanının arxa hissəsindəki işığahəssas toxuma olan torlu qişanın vəziyyətinə əsasən Alzheymer xəstəliyinin ilkin əlamətlərini müəyyən etmək olar.
-ın "Gazeta.ru"ya istinadən xəbərinə görə, İndiana Universitetinin Tibb Məktəbinin alimləri bu qənaətə gəliblər.
Araşdırmanın nəticələri "Alzheimer's & Dementia" (A&D) jurnalında dərc olunub.
Araşdırma zamanı məlum olub ki, Alzheymer xəstəliyinin inkişaf riskini artıran APOE4 geninin mövcudluğu siçanlarda torlu qişanın funksiyasını pozur. Yeni kəşf bu genetik variant və xəstəliklə əlaqəli vizual işləmə problemləri arasında birbaşa əlaqənin olduğunu göstərir.
Tədqiqat qrupu siçanlarda torlu qişanın strukturunu və funksiyasını təhlil etmək üçün ən müasir vizualizasiya üsullarından istifadə edib. Nəzarət qrupu ilə müqayisədə, insanlardakı Alzheymer xəstəliyinin analoqunun olduğu gəmiricilərdə torlu qişanın qalınlığında və toxumaların elektrik aktivliyində əhəmiyyətli dəyişikliklər qeydə alınıb.
Əldə edilən nəticələr Alzheymer xəstəliyi olan insanlarda torlu qişanın anomaliyalarının klinik müşahidələri ilə üst-üstə düşüb ki, bu da xəstəliyə səbəb olan amillərin öyrənilməsi modelinin aktuallığını təsdiqləyir.
"Bu yeni məlumatlar neyron dəyişikliklərinin erkən aşkarlanması üçün qeyri-invaziv üsul kimi torlu qişanın vizualizasiyasının potensialını vurğulayır", - deyə alimlər qeyd ediblər.