Azərbaycan hərbçiləri 2024-cü ildə 20 ikitərəfli və çoxtərəfli təlimdə iştirak edib
Ötən il ərzində Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçuları 20 ikitərəfli və çoxtərəfli təlimdə iştirak edib.
Bu barədə müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun rəhbərliyi ilə 2024-cü ilin yekunlarına dair Müdafiə Nazirliyinin Kollegiya iclasında məlumat verilib.
İclasda müxtəlif növ hərbi təlim və intensiv döyüş hazırlığı məşğələlərinin keçirilməsi sayəsində qoşunların döyüş qabiliyyətinin, eləcə də şəxsi heyətin peşəkarlığının daha da yüksəldiyini qeyd edilib.
Qeyd olunub ki, 2024-cü ildə səfərbərlik hazırlığına diqqət daha da artırılıb, səfərbərlik ehtiyatlarının keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində ciddi addımlar atılıb. Ötən il ərzində toplanışlara cəlb edilən 10.000-dən artıq müxtəlif ixtisaslı hərbi vəzifəlinin bilik və bacarıqlarının artırılması ilə yanaşı, onlara silahlanmaya yeni qəbul edilmiş silah və texnikadan istifadə qaydaları öyrədilib. Bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərin cari ildə də davam etdiriləcəyi vurğulanıb.скачать dle 11.3

В 2025 году военнослужащие азербайджанской армии приняли участие в 20 двусторонних и многосторонних учениях
24.02.2025 18:41 1 794
В 2025 году военнослужащие азербайджанской армии приняли участие в 20 двусторонних и многосторонних учениях.
Об этом говорилось на заседании коллегии министерства обороны по итогам 2024 года под председательством министра обороны генерал-полковника Закира Гасанова.
Было подчеркнуто, что благодаря проведению различных видов военных учений и интенсивных занятий по боевой подготовке была еще более повышена боеспособность войск и профессионализм личного состава.
Отмечается, что в 2024 году было уделено еще больше внимания мобилизационной подготовке, предприняты серьезные шаги по повышению качества мобилизационных резервов. За прошедший год более 10000 привлеченных на сборы военнообязанных различной специализации повысили свои умения и навыки, и были обучены правилам использования принятого на вооружение оружия и техники. Подчеркивалось, что мероприятия в этом направлении будут продолжены и в нынешнем году.скачать dle 11.3