Alimlər siqaret asılılığının kimlərdə daha tez yarandığını müəyyən ediblər
Pensilvaniya Ştat Universitetinin alimləri müəyyən ediblər ki, 18-25 yaş arası insanlar orta yaşlı şəxslərə nisbətən nikotin asılılığına daha çox meyilli ola bilərlər.
Tədqiqatın nəticələri "Behavioral Pharmacology" ("BehPharma") jurnalında dərc edilib.
Tədqiqat gənc və yetkin siçanlar üzərində aparılıb. Alimlər gəmiriciləri nikotinin təsirinə məruz qoyaraq onların metabolik göstəricilərinin və beyin fəaliyyətinin necə dəyişdiyini izləyiblər. İkiaylıq siçanlar bədən ölçülərinə nisbətdə eyni gücdə olan nikotin dozasına səkkizaylıq heyvanlara nisbətən daha kəskin reaksiya göstəriblər.
Bütün siçanlarda nikotin qəbulundan sonra aktivliyin azalması müşahidə edilib, lakin gənc fərdlərdə bu effekt xüsusilə qabarıq olub. Tədqiqatçıların fikrincə, bu, gənc heyvanların maddənin təsirini daha güclü hiss etdiyini göstərir.
Nikotin həmçinin siçanlara hipertermik təsir göstərib, yəni onların bədən temperaturunu aşağı salıb. Həm gənc siçanlarda, həm də orta yaşlı gəmiricilərdə bədən temperaturunun eyni dərəcədə azalması müşahidə edilib, lakin birincilər daha tez soyuyub.
Tədqiqatçıların sözlərinə görə, nikotinin farmakoloji təsirinin fizioloji təzahürləri - hərəkətliliyin və bədən temperaturunun azalması - beyin və bədəndə dominant neyromediator sistemlərindən biri olan xolinergik sistemin aktivləşməsindən xəbər verir.
Siqaret çəkərkən mərkəzi N-xolinergik reseptorların aktivləşməsi mümkün mənfi emosional reaksiya ilə neyronların oyanma səviyyəsini artırır.
Alimlər qeyd ediblər ki, siçanlarla insanlar arasındakı fərqlərə baxmayaraq, işin nəticələri ümumi bioloji və genetik əsaslar səbəbindən nikotinin insan bədəninə təsiri haqqında mühüm məlumatları açıqlayır.
Tədqiqatçılar izah ediblər ki, orqanizmin xüsusiyyətləri səbəbindən gənc insanlarda xolinergik sistem daha güclü aktivləşir ki, bu da nikotin asılılığının inkişafı riskini artırır.
Alimlərin fikrincə, onların işi həmçinin yetkinlik yaşından sonra tütün məmulatlarından istifadənin zərərli təsirdən qorunmadığını göstərir.

Ученые выяснили, у каких людей быстрее развивается зависимость от курения
Ученые из Университета штата Пенсильвания установили, что люди в возрасте от 18 до 25 лет могут быть более склонны к никотиновой зависимости, чем лица среднего возраста.
Результаты исследования опубликованы в журнале Behavioral Pharmacology (BehPharma).
Исследование проводилось на молодых и зрелых мышах. Ученые подвергли грызунов воздействию никотина и отследили, как изменялись их метаболические показатели и работа мозга. Мыши в возрасте двух месяцев более остро реагировали на дозу никотина той же силы относительно их размера тела, чем восьмимесячные животные.
У всех мышей наблюдалось снижение активности после приема никотина, но у молодых особей такой эффект был особенно выражен. По мнению исследователей, это указывает на то, что молодые животные сильнее ощущали воздействие вещества.
Никотин также оказывал гипотермическое воздействие на мышей, то есть снижал температуру их тела. И у молодых мышей, и у грызунов среднего возраста наблюдалось одинаковое снижение температуры тела, но у первых температура снижалась быстрее.
По словам исследователей, физиологические проявления фармакологического воздействия никотина - снижение подвижности и температуры тела - свидетельствуют об активации холинергической системы, одной из доминирующих систем нейромедиаторов в мозге и теле. Активация центральных Н-холинергических рецепторов во время курения повышает уровень возбудимости нейронов с возможной негативной эмоциональной реакцией.
Ученые отметили, что несмотря на различия между мышами и людьми, результаты работы раскрывают важную информацию о воздействии никотина на тело человека из-за общих биологических и генетических основ. Исследователи объяснили, что из-за особенностей работы организма у молодых людей сильнее активируется холинергическая система, что повышает риск развития никотиновой зависимости.
По мнению ученых, их работа также демонстрирует, что употребление табачных изделий после совершеннолетия не защищает от вредного воздействия.