Azərbaycanda aviasiya personalına dair tələblərin pozulmasına görə yeni cərimələr müəyyənləşir
Azərbaycanda aviasiya sahəsində yol verilən bəzi pozuntulara görə cərimələr artırılır, yeni cərimələr müəyyənləşir.
"Report"a istinadla xəbər verir ki, bununla bağlı İnzibati Xətalar Məcəlləsinə dəyişiklik edilməsi təklif olunur.
Sənəd Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə edilib.
Layihəyə əsasən, razılıq olmadan aviasiya hadisəsinin və ya insidentinin baş verdiyi yerdə aşkar edilən hava gəmisinin hər hansı elementinin, yaxud onun daşıdığı əşyaların (yükün, baqajın) yığışdırılmasına və ya götürülməsinə görə cərimə 500 manatdan 600 manata qaldırılır.
Məcəlləyə təklif edilən yeni maddəyə əsasən isə aviasiya hadisələrinin və insidentlərinin araşdırılması üzrə daimi komissiyanın fəaliyyətinə, o cümlədən aviasiya hadisələrinin və ya insidentlərinin araşdırılmasına və araşdırmanın nəticələrinə dair hesabatın tərtib edilməsinə müdaxilə olunmasına görə fiziki şəxslər 1000 manat məbləğində, vəzifəli şəxslər 5 000 manat məbləğində, hüquqi şəxslər 10 000 manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Aviasiya personalına dair tələblərin pozulmasına görə də yeni cərimələr müəyyənləşir. Belə ki, şəhadətnamə, vəsiqə və sertifikata malik olmayan və ya digər dövlətdə verilən, müvafiq qaydada tanınmalı olan analoji sənədə malik olmayan şəxslərin mülki aviasiya personalı qismində fəaliyyət göstərməsinə görə fiziki şəxslər 3 000 manat məbləğində, vəzifəli şəxslər 5 000 manat məbləğində, hüquqi şəxslər 20 min manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Hava gəmilərinin uçuş və kabinə heyətlərinin, habelə aeronaviqasiya xidmətlərinin təmin edilməsinə cəlb olunan havada hərəkəti idarəetmə dispetçerlərinin ixtisaslarına uyğun müvafiq təlim, hazırlıq və tibbi yoxlamadan keçirilməsinin təmin edilməməsinə görə fiziki şəxslər dörd min manat, vəzifəli şəxslər 8 000 manat, hüquqi şəxslər 30 000 manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Mülki pilotsuz uçuş aparatı sistemlərinin istismarına dair ümumi tələblərin pozulmasına görə də cərimələr müəyyənləşir. Belə ki, müvafiq icazə alınmadan model pilotsuz uçuş aparatı klubu ev ya assosiasiyasının fəaliyyət göstərməsinə görə fiziki şəxslər 3 000 manat, vəzifəli şəxslər 5 000 manat, hüquqi şəxslər 8 000 manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Həmçinin, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı mərkəzin icazəsi olmadan nəzarət olunan hava məkanında və aerodromyanı ərazidə mülki pilotsuz uçuş aparatı sistemləri əməliyyatlarının həyata keçirilməsinə görə fiziki şəxslər 3 000 manat, vəzifəli şəxslər 7 000 manat, hüquqi şəxslər 15 000 min manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Məcəlləyə təklif edilən daha bir dəyişikliyə görə isə məsafədən idarə edən pilotun (operatorun) əməliyyatın dayandırılması və ya dəyişdirilməsi ilə əlaqədar müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı mərkəzin verdiyi göstərişi dərhal yerinə yetirməməsinə görə fiziki şəxslər 4 000 manat, vəzifəli şəxslər 7 000 manat, hüquqi şəxslər 17 min manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Bununla bərabər, nəzərdə tutulan hal istisna olmaqla, hava gəmisi istismarçılarının hava gəmilərini və onların istismarı ilə əlaqədar vurulan zərərə görə öz məsuliyyətini sığortalamadan hava gəmisindən istifadə etməsinə görə fiziki şəxslər 5 min manat, vəzifəli şəxslər 10 min manat, hüquqi şəxslər 50 min manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Həmçinin, pilotsuz uçuş aparatı istismarçılarının pilotsuz uçuş aparatını və onun istismarı ilə əlaqədar vurulan zərərə görə öz məsuliyyətini sığortalamadan pilotsuz uçuş aparatından istifadə etməsinə görə fiziki şəxslər 3 000 manat, vəzifəli şəxslər 5 000 manat, hüquqi şəxslər 10 000 manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Mülki aviasiya sahəsində sertifikatlaşdırılma ilə bağlı tələblərə əməl edilməməsinə görə də yeni cərimələr nəzərdə tutulur. Belə ki, aviasiya personalının peşəyə yararlılığının müəyyən edilməsini sertifikatlaşdırılmayan tibb müəssisələri və onların əməkdaşlarının həyata keçirməsinə görə vəzifəli şəxslər 5 000 manatdan 8 000 manatadək, hüquqi şəxslər 20 min manatdan 30 min manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Bununla bərabər, mülki hava limanları və (və ya) aerodromlar, habelə helikopter meydançalarının sertifikatlaşdırılmadan istismarına görə fiziki şəxslər üç min manatdan dörd min manatadək, vəzifəli şəxslər 7 000 manatdan 9 000 manatadək, hüquqi şəxslər 20 min manatdan 40 min manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Hava hərəkəti xidmətlərini təmin edən təchizatçıların, habelə sistemlərin, onların tərkib hissələrinin layihələndirilməsinə, istehsalına və ya texniki xidmətinə cəlb olunan təşkilatların sertifikatlaşdırılmadan fəaliyyət göstərməsinə görə isə vəzifəli şəxslər 7 000 manatdan 9 000 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 20 min manatdan 40 min manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Mülki hava gəmilərinə texniki xidmət göstərən təşkilatların və ya mülki hava gəmilərinin ev onların komponentlərinin uçuşa yararlılığının saxlanılmasını idarəedən təşkilatların sertifikatlaşdırılmadan fəaliyyət göstərməsinə görə vəzifəli şəxslər yeddi min manatdan doqquz min manatadək, hüquqi şəxslər 20 min manatdan 40 min manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Sertifikatlaşdırılmamış aviasiya avadanlıqlarından və vasitələrindən istifadəyə görə avadanlıqlar və vasitələr müsadirə edilməklə və ya edilməməklə, fiziki şəxslər 2 000 manat, vəzifəli şəxslər 5 000 manat, hüquqi şəxslər 50 min manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
İnzibati Xətalar Məcəlləsinə təklif olunan daha bir dəyişikliklə yerinə yetirdiyi işlə və ya tutduğu vəzifə ilə əlaqədar hava gəmilərinin hərəkət təhlükəsizliyi və istismarı qaydalarına riayət etməyə borclu olan şəxsin həmin qaydaların pozması, ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin sağlamlığına yüngül zərər vurmasına səbəb olduqda 500 manatdan 1000 manatadək cərimə tətbiq ediləcək və ya işin halları və pozuntu törədənin şəxsiyyəti nəzərə alınmaqla 10 gündən 20 günədək müddətə inzibati həbs tətbiq olunacaq.скачать dle 11.3

Азербайджан может ужесточить контроль за безопасностью в сфере гражданской авиации
Милли Меджлис Азербайджана на следующем пленарном заседании обсудит ужесточение контроля за безопасностью в сфере авиации, что в частности предусматривает введение новых штрафов.
Как передает Report, соответствующие поправки в Кодекс об административных проступках обсудил сегодня комитет по правовой политике и государственному строительству.
По итогам обсуждений законопроект был рекомендован на пленарное заседание парламента.
Согласно документу, за изъятие без разрешения любого элемента воздушного судна, груза и багажа, обнаруженных на месте авиационного происшествия или инцидента, штраф предлагается повысить с 500 до 600 манатов.
В новой статье, которую предлагают внести в кодекс, за вмешательство в деятельность постоянной комиссии по расследованию авиационных происшествий и инцидентов предусматриваются штрафы в размере 1 000 манатов для физлиц, 5 000 манатов для должностных лиц и 10 000 манатов для юрлиц.
Также устанавливаются новые штрафы за нарушение требований к авиационному персоналу. Так, при привлечении к работе в гражданской авиации лиц, не имеющих необходимого свидетельства, удостоверения и сертификата (выданные в иностранном государстве должны быть признаны в установленном порядке) физлиц ждут штрафы в размере 3 000 манатов, должностных - 5 000 манатов, юрлиц - 20 000 манатов.
За необеспечение прохождения летными и кабинными экипажами, а также диспетчерами соответствующей подготовки, тренировки и медицинского осмотра физических лиц предлагают штрафовать на 4 000 манатов, должностных - на 8 000 манатов, юрлиц - на 30 000 манатов.
Кроме того, вводятся штрафы за нарушение общих требований к эксплуатации гражданских беспилотных летательных аппаратов:
- за эксплуатацию клуба или ассоциации беспилотных летательных аппаратов без соответствующего разрешения: 3 000 манатов для физических, 5 000 манатов для должностных, 8 000 манатов для юридических лиц;
- за полет гражданских беспилотных летательных аппаратов в контролируемом воздушном пространстве и приаэродромной территории без разрешения уполномоченного центра: 3 000, 7 000 и 15 000 манатов соответственно;
- за невыполнение оператором указания центра о немедленном прекращении полета или изменении операции: 4 000, 7 000 и 17 000 манатов соответственно.
Наряду с этим, за использование эксплуатантами воздушного судна без страхования своей ответственности за ущерб (за исключением предусмотренного случая) физические лица будут оштрафованы на 5 000 манатов, должностные - на 10 000 манатов, юридические - на 50 000 манатов. В случае с БПЛА штрафы составят 3 000, 5 000 и 10 000 манатов соответственно.
Предусматриваются новые штрафы и за несоблюдение требований сертификации в сфере гражданской авиации. Так, если определение профессиональной пригодности авиационного персонала поручено несертифицированным медицинским учреждениям и их сотрудникам, должностных лиц ждет штраф на сумму от 5 000 до 8 000 манатов, юридических лиц - от 20 000 до 30 000 манатов.
Наряду с этим, за эксплуатацию гражданских аэропортов или аэродромов, а также вертолетных площадок без сертификации штраф для физлиц составит 3-4 тыс. манатов, должностных - 7-9 тыс. манатов, юридических - от 20-40 тыс. манатов.
При отсутствии необходимого сертификата у поставщиков аэронавигационного обслуживания, а также организаций, привлекаемыми к проектированию, производству или техническому обслуживанию систем и их компонентов, должностные лица будут оштрафованы на сумму от 7 000 до 9 000 манатов, юридические лица - от 20 000 до 40 000 манатов.
За отсутствие сертификата у организаций, оказывающих техническое обслуживание или управляющих поддержанием летной годности гражданских воздушных судов и их компонентов, должностным лицам грозит штраф от 7000 до 9000 манатов, юридическим - от 20 000 до 40 000 манатов.
За использование несертифицированного авиационного оборудования и средств, с конфискацией или без конфискации оборудования и средств, физические лица будут оштрафованы на 2 000 манатов, должностные лица - на 5 000 манатов, юридические лица - на 50 000 манатов.
Другие поправки в Кодекс об административных проступках касаются случаев, повлекших причинение легкого вреда человеческому здоровью по неосторожности. В частности, если инцидент произошел из-за нарушения правил безопасности движения и эксплуатации воздушных судов сотрудником, обязанным соблюдать эти правила, предлагается ввести штраф в размере от 500 до 1 000 манатов. С учетом обстоятельств дела и личности правонарушителя возможен также административный арест на срок от 10 до 20 суток.скачать dle 11.3