Konstitusiya Məhkəməsi hakiminin vəzifədə olmasının yaş həddi artırılır
Median.Az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı "Konstitusiya Məhkəməsi haqqında" qanuna təklif edilən dəyişikliklər Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə edilib.
Dəyişikliklə vəzifədə olmanın yaş həddi 70 yaşdan 75 yaşa qaldırılır. Həmçinin məhkəmənin 75 yaşına çatan hakimi Konstitusiya Məhkəməsinin yeni hakimi təyin olunanadək, lakin 6 aydan çox olmayan müddətdə vəzifələrini icra etməyə davam edir.
Konstitusiya Məhkəməsi hakimi 75 yaşına çatdıqda səlahiyyətlərinə vaxtından əvvəl xitam verilə bilər. Səlahiyyətlərinə vaxtından əvvəl xitam verildikdə, o, istefada olan Konstitusiya Məhkəməsinin hakimi sayılır.
Qeyd edilib ki, layihənin məqsədi uzunmüddətli hüquqi təcrübəyə malik hüquqşünasların Konstitusiya Məhkəməsində fəaliyyətini davam etdirməsinə şərait yaradaraq məhkəmə sisteminin səmərəliliyini artırmaqdır. Bu yanaşma beynəlxalq təcrübəyə əsaslanır. Belə ki, bir sıra Avropa ölkələrində, o cümlədən Almaniya, Fransa və İspaniyada Konstitusiya Məhkəməsi hakimlərinin yaş həddi 75 və daha yuxarıdır ki, bu da onların hüquqi bilik və təcrübəsindən daha səmərəli istifadəyə imkan yaradır.
Bununla yanaşı, 75 yaşına çatmış hakimlərin yeni hakim təyin olunana qədər vəzifələrini icra etmə müddətinin 6 aydan çox olmayan müddətə konkretləşdirilməsi, hüquqi müəyyənlik prinsipinə uyğun olaraq normanın aydın və birmənalı tətbiqini təmin edir.
Yekun olaraq layihədə normativ müddəaların dəqiqləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi məqsədilə təqdim olunmuş texniki xarakterli dəyişikliklər də əks olunub.

Парламент рассмотрит вопрос повышения возрастного порога для судей Конституционного суда АР
Милли Меджлис Азербайджана обсудит на следующем пленарном заседании вопрос повышения предельного возраста пребывания в должности судей Конституционного суда.
Как сообщает Report, соответствующие поправки в закон "О Конституционном суде" были обсуждены сегодня на заседании Комитета по правовой политике и государственному строительству.
Члены комитета после обсуждений рекомендовали законопроект на пленарное заседание Милли Меджлиса.
В частности возрастной порог предлагается повысить с 70 до 75 лет. Кроме того, судья, достигший 75-летнего возраста, продолжает исполнять свои обязанности до назначения нового судьи, но не более 6 месяцев.
Полномочия судьи Конституционного суда, достигшего 75 лет, могут быть прекращены досрочно. В случае досрочного прекращения полномочий он считается судьей Конституционного суда в отставке.
Отмечается, что цель законопроекта - повысить эффективность судебной системы, создав условия для продолжения деятельности в Конституционном суде юристов с многолетним правовым опытом. Такой подход основан на международной практике. Так, в ряде европейских стран, в том числе в Германии, Франции и Испании, возрастной ценз для судей Конституционного Суда составляет 75 лет и выше, что позволяет более эффективно использовать их правовые знания и опыт.скачать dle 11.3