Füzuli şəhərinin daxili yollarının tikintisi sürətlə və keyfiyyətlə icra olunur (VİDEO)
Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi tərəfindən Füzuli şəhərinin daxili yollarının tikintisi layihəsi sürətlə və keyfiyyətlə icra olunur.
Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi (AAYDA) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, layihə üzrə birinci mərhələdə ümumilikdə 18,5 km uzunluğa malik 12 küçənin tikintisi aparılır.
İnşa edilən küçələr boyunca yararsız qrunt qazılaraq çıxarılır, əvəzində yararlı material ilə əks-dolğu işləri aparılaraq yeni torpaq yatağı inşa edilir. Ardınca hamarlaşdırıcı qatın, əsasın alt və üst qatının tikintisi yerinə yetirilir. Yol əsası hazır olan ərazilərdə asfalt-beton örtüyünün döşənməsi işləri icra olunur.
Layihə üzrə inşa edilən səkilərin kənarlarına səki daşlarının düzülməsi, səkilərə tamet daşların döşənməsi, işıq dirəklərinin quraşdırılması işləri də yerinə yetirilir. Bundan başqa küçələr boyu yeni yaşıllıqlar salınır, kol və ağaclar əkilir.
Küçələr boyu Füzuli şəhərinin kommunikasiya xətlərinin (su, kanalizasiya, yağış suları boruları, qaz, rabitə və elektrik xətləri) tikintisi işləri də icra olunur.
Tikinti işləri "İnşaat Norma və Qaydaları"na uyğun aparılır. Tərtib olunmuş qrafikə uyğun işlərin vaxtında yekunlaşdırılması üçün tikinti ərazisinə lazımi sayda qüvvə cəlb edilir.
Qeyd edək ki, "Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı"na uyğun olaraq, Füzuli şəhərinin daxili yollarının tikintisi birinci mərhələ üzrə 30%-i yerinə yetirilib.скачать dle 11.3

В Физули полным ходом идет строительство дорог (ВИДЕО)
В соответствии с поручением Президента Ильхама Алиева, Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана (ГААДА) быстрыми темпами и с высоким качеством реализует проект строительства внутригородских дорог в Физули.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на ГААДА, на первом этапе проекта ведется строительство 12 улиц общей протяженностью 18.5 км.
Вдоль возводимых дорог выкапывается и вывозится непригодный грунт, взамен отсыпается необходимый материал и создается новое земляное полотно. Затем идет строительство выравнивающего слоя, нижнего и верхнего слоев основания. На участках с готовым дорожным основанием укладывается асфальтобетонное покрытие.
Параллельно вдоль новых улиц укладываются бордюрные камни и тротуарная плитка, устанавливаются осветительные столбы, высаживаются деревья и кустарники. Прокладываются городские коммуникации - водопровод, канализация, ливневые стоки, газовые, телекоммуникационные и электрические сети.
Все работы ведутся в соответствии со Строительными нормами и правилами. Для завершения строительства в установленные графиком сроки на объекты привлечено необходимое количество рабочей силы и техники.
Отметим, в рамках I Государственной программы "Великое возвращение на освобожденные от оккупации территории Азербайджана" уже выполнено 30% работ по первому этапу строительства внутригородских дорог Физули.скачать dle 11.3