Yerin fırlanma sürəti anomal dərəcədə artıb: Dünya vaxtından bir saniyə çıxara bilərlər
Bu barədə "RIA Novosti"yə müsahibəsində Ümumrusiya Elmi-Tədqiqat Fiziki-Texniki və Radiotexniki Ölçmələr İnstitutunun baş direktoru Sergey Donçenko danışıb.
O, institutun əməkdaşı Vitali Palçikovun son illərdə Yerin fırlanma sürətinin çox sürətlə artdığı və bu effekti kompensasiya etmək üçün 2029-cu ilə qədər bir saniyəni çıxarmaq lazım olacağı barədə açıqlamasını şərh edib.
Donçenkonun sözlərinə görə, bir saniyənin əlavə edilməsi və ya çıxarılması kimi texniki tapşırıq uzun müddətdir ki, heç bir problem yaratmayıb. O qeyd edib ki, Yer müntəzəm olaraq gah yavaşlayır, gah sürətlənir və hazırda sürətlənmə rejimindədir. Ancaq alimlər bunun niyə baş verdiyini bilmirlər.
"Mümkün səbəblərdən biri qlobal istiləşmə, buzlaqların əriməsi və su kütləsinin yenidən bölüşdürülməsidir", - deyə Sergey Donçenko qeyd edib.
"İndi Yer kürəsi istinir və onun daxilində güclənmiş proseslər gedir. Üstəlik, bu proses emissiyalar səbəbindən baş vermiş olmaya bilər və çətin ki, ciddi kataklizmin də xəbərçisi olsun", - deyə baş direktor əlavə edib.скачать dle 11.3

Земля ускоряется: ученые планируют скорректировать мировое время к 2029 году
Как передает Median.Az, об этом в интервью РИА Новости заявил генеральный директор Всероссийского научно-исследовательского института физико-технических и радиотехнических измерений (ВНИИФТРИ) Сергей Донченко.
Он прокомментировал заявление сотрудника ВНИИФТРИ Виталия Пальчикова о том, что скорость вращения Земли последние годы растет очень быстро и, чтобы компенсировать этот эффект, к 2029 году необходимо будет вычесть одну секунду.
По словам Донченко, техническая задача добавления или вычитания секунды уже давно не вызывает проблем. Он уточнил, что Земля регулярно то замедляется, то ускоряется, и в настоящий момент находится в режиме ускорения. Однако ученые не знают, почему так происходит. Одна из возможных причин - потепление, таяние ледников и перераспределение массы воды, рассказал гендиректор ВНИИФТРИ.
Сейчас Земля разогревается, идут усиленные процессы внутри нее. Причем это может происходить не из-за выбросов и вряд ли является предвестником серьезного катаклизма, добавил Донченко.скачать dle 11.3