Fransada narkotik aludəçilərinin məktəb avtobuslarını idarə etdikləri məlum oldu
Fransada məktəb avtobusu sürücülərinin narkotik və alkoqol istifadəsinə dair geniş yoxlamalar zamanı 40-dan çox narkotikdən istifadə faktı aşkar edilib.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Fransanın daxili işlər naziri Fransua Buffet məlumat verib.
"Nəqliyyat naziri Filipp Tabaro və hüquq-mühafizə qüvvələrimizlə birlikdə məktəb avtobusu sürücülərinin yoxlanılması üçün əməliyyat keçirdik. İki gün ərzində 8 min nəfər üzərində aparılan testdən sonra onlardan 44-ünün narkotik, 5-nin isə spirtli içki qəbul etdiyi aşkarlanıb", - o "X" hesabında yazıb.
Xatırladaq ki, yoxlamalar yanvarın 30-da 15 yaşlı şagirdin ölümü və 24 həmyaşıdının yaralanması ilə nəticələnən məktəb avtobusu qəzasından sonra başlayıb. Kənd şosesi ilə hərəkət edən avtobus sürüşərək xəndəyə düşüb və böyrü üstə aşıb. İlkin məlumata görə, qəzanın günahkarı qanında kanabis izləri aşkar edilən sürücüdür.скачать dle 11.3

Во Франции выявили более 40 водителей-наркоманов за рулем школьных автобусов
"Вместе с министром по вопросам транспорта Филиппом Табаро и нашими силами правопорядка провели операцию по контролю водителей школьных автобусов. Из 8 000 тестов, проведенных за два дня, 44 дали положительный результат на наркотики и 5 - на алкоголь", - написал он на своей странице в X (ранее Twitter).
Проверки водителей продлятся до пятницы. Они начались после ДТП со школьным автобусом 30 января, в результате которого погиб 15-летний школьник, а 24 его сверстника получили ранения. Автобус, следовавший по загородному шоссе, съехал в кювет и упал на бок. По предварительным данным, виновником аварии является водитель, у которого в крови после ДТП обнаружили следы употребления каннабиса.