“M23” üsyançıları Konqonun şərqində irəliləyir
“23 Mart Hərəkatı” (M23) hərbi qruplaşması Konqo Demokratik Respublikasında elə özlərinin elan etdiyi atəşkəsə baxmayaraq, irəliləyir.
Bu barədə AP yerli sakinlərə istinadən məlumat yayıb.
Onların məlumatına görə, “M23” bölmələri Cənubi Kivu əyalətinin paytaxtı Bukavudan 96 km şimalda yerləşən Nyabibve şəhərinə daxil olub.
AP xatırladıb ki, “M23” Bukavu və digər əraziləri ələ keçirmək istəmədiyini bəyan edib, lakin Konqo hökumətinin qeyri-konstruktiv mövqe tutacağı təqdirdə paytaxt Kinşasaya qədər irəliləyəcəklərinə söz verib.
Qeyd edək ki, fevralın 4-də Ruanda ordusunun dəstəyi ilə Şimali Kivu əyalətinin inzibati mərkəzi Qomanı ələ keçirən “M23”ün humanitar böhranla əlaqədar atəşkəs tətbiq etdiyi məlum olub. Bəzi məlumatlara görə, Qomada 2 000 nəfər ölüb. BMT də həmçinin bölgədə şiddətli döyüşlərin getdiyini bildirib.
BMT-nin məlumatlarına görə, “M23”ə Ruandanın 4 min hərbçisi dəstək verir. Həmçinin Konqo Demokratik Respublikasının şərqində Ruanda ilə gərgin münasibətləri olan Burundinin bir neçə min əsgəri Konqonun hökumət qüvvələrinə kömək edir.

Повстанцы М23 наступают на востоке ДР Конго
Группировка "Движение 23 марта" (М23), несмотря на объявленный ею же режим прекращения огня в Демократической Республике Конго, тем не менее, не прекратила наступать.
Об этом передает AP со ссылкой на сообщения местных жителей.
Согласно их данным, отряды М23 вошли в город Ньябибве, который находится в 96 км к северу от Букаву - столицы провинции Южное Киву.
AP напоминает, что в М23 заявляли о нежелании захватывать Букаву и другие территории, но обещали дойти до столицы ДРК Киншасы в случае неконструктивной позиции конголезского правительства.
Отметим, что 4 февраля стало известно, что М23, которая при поддержке руандийской армии захватила Гому - административный центр провинции Северное Киву, ввела режим прекращения огня в связи с гуманитарным кризисом. По некоторым данным, в Гоме погибли 2 тысячи человек. Однако власти ДРК назвали такие сообщения ложными; ООН также сообщала о тяжелых боях в регионе.
По оценкам ООН, М23 поддерживают 4 тысячи руандийских военных. Также на востоке ДРК присутствуют и помогают правительственным силам несколько тысяч военных Бурунди, у которых напряженные отношения с Руандой.скачать dle 11.3