KİV: İran nüvənin zənginləşdirilməsini kosmos proqramı adı altında gizlədir
İranın Müdafiə Nazirliyinin nüvənin inkişafına məsul olan gizli agentliyi ölkənin kosmik proqramında fəaliyyət göstərir.
"Report"un "Fox News" telekanalına istinadən verdiyi məlumata görə, bu barədə Parisdə yerləşən İran Milli Müqavimət Şurasının (“National Council of Resistance of Iran”, NCRI) hesabatında deyilir.
“Bir neçə ay ərzində toplanmış məlumatlar göstərir ki, İranın Müdafiə İnnovasiyaları və Tədqiqat Təşkilatı Şahrud və Semnan sahələrində nüvə başlıqlarının yaradılması üzrə işi gücləndirib”, - hesabatda deyilir. Məlumata görə, bu obyektlər əvvəllər sırf kosmik inkişaflarla əlaqəli hesab olunurdu.
Hesabatda Tehranın 2024-cü ilin sentyabrında “Çamran-1” tədqiqat peykinin buraxılması üçün istifadə etdiyi “Qaem-100” daşıyıcı raketindən də bəhs edilir. NCRI onun nüvə başlığı daşımağa qadir olduğuna inanır.
İkinci obyekt, Semnan kosmodromunda ağır peykləri orbitə çıxara bilən “Simurq” kimi maye yanacaqla işləyən raketlərin yaradılması üçün istifadə olunur. Bununla belə, təşkilat hesab edir ki, onlar nüvə yüklərini çatdırmaq üçün də uyğunlaşdırıla bilər.
Yanvarın ortalarında İran Prezidenti Məsud Pezeşkian “NBC News” telekanalına müsahibəsində deyib ki, Tehran nüvə silahı yaratmaq məqsədini güdmür.скачать dle 11.3

СМИ: Иран скрывает ядерные разработки под видом космической программы
Секретное агентство Министерства обороны Ирана, отвечающее за ядерные разработки, действует на объектах космической программы страны.
Как передает Median.Az со ссылкой на телеканал Fox News, такое утверждение содержится в докладе базирующегося в Париже Национального совета сопротивления Ирана (National Council of Resistance of Iran, NCRI).
"Данные, собранные за несколько месяцев, показывают, что Организация оборонных инноваций и исследований Ирана активизировала работу над созданием ядерных боеголовок на объектах в Шахруде и Семнане", - говорится в докладе NCRI. По его информации, эти объекты ранее считались связанными исключительно с космическими разработками.
В докладе также упоминается ракета-носитель Qaem-100, которую в сентябре 2024 года Тегеран использовал для запуска исследовательского спутника Chamran-1. В NCRI считают, что она способна нести ядерную боеголовку.
Второй объект, космодром в Семнане, используется для создания работающих на жидкостном двигателе ракет типа Simorgh, способных выводить тяжелые спутники на орбиту. Однако, считают в организации, их также можно адаптировать для доставки ядерных зарядов.
Между тем в середине января президент Ирана Масуд Пезешкиан в интервью телеканалу NBC News заявил, что Тегеран не преследует цель создания ядерного оружия.скачать dle 11.3