Finlandiya əcnəbilərin daimi yaşayış icazəsi almaq tələblərini sərtləşdirir
Finlandiya hökuməti əcnəbilərə daimi yaşayış icazəsi almaq üçün təqdim edilən tələbləri sərtləşdirən qanun layihəsi hazırlayıb.
“Report” xəbər verir ki, bu barədə Daxili İşlər Nazirliyinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
“Hökumətin proqramının məqsədi miqrantları Finlandiya cəmiyyətinin qaydalarına öyrətməyə, işləməyə və dil öyrənməyə təşviq etməkdir. Uğurlu inteqrasiya daimi yaşayış icazəsi almaq üçün ilkin şərt ola bilər”, - Finlandiyanın daxili işlər naziri Mari Rantanen deyib.
Məlumata görə, daimi yaşayış icazəsinin alınması üçün tələb olunan fasiləsiz yaşama müddətinin 4 ildən 6 ilədək artırılması təklif edilir.
Daimi yaşayış icazəsi 4 illik yaşayışdan sonra da əldə edilə bilər, lakin bunun üçün bir sıra alternativ şərtləri yerinə yetirmək lazımdır: müraciətçinin illik gəliri azı 40 min avro olmalıdır; o, Finlandiyada tanınan ali təhsil dərəcəsinə sahib olmalıdır və ya ölkədə aspirantura təhsili almalıdır və 2 illik iş təcrübəsinə malik olmalıdır; müraciətçi fin və ya isveç dilini mükəmməl bilməlidir və 3 illik iş təcrübəsinə malik olmalıdır.

Финляндия ужесточит требования к получению иностранцами ПМЖ
Правительство Финляндии подготовило законопроект об ужесточении требований к получению иностранцами постоянного вида на жительство.
Как передает Report, об этом сообщила пресс-служба МВД.
"Цель правительственной программы - побудить иммигрантов следовать правилам финского общества, работать и изучать язык. Успешная интеграция была бы предпосылкой для получения постоянного вида на жительство", - сказала министр внутренних дел Мари Рантанен.
Согласно информации, предлагается увеличить срок непрерывного проживания в республике, необходимый для предоставления постоянного вида на жительство, с четырех до шести лет.
Постоянный вид на жительство можно получить и после четырех лет проживания, но для этого необходимо выполнить ряд альтернативных условий: годовой доход соискателя должен составлять не менее 40 тыс. евро; он должен обладать признанной в Финляндии степенью высшего образования либо закончить аспирантуру в стране и иметь двухлетний трудовой стаж; заявитель должен отлично владеть финским или шведским языком и иметь трехлетний трудовой стаж.