Fərid Səfərli Azərbaycanda həbsdə olan İran casusu ilə dəyişdirilib
İranda həbsdə olan tələbə Fərid Səfərlinin azad olunması xəbərindən sonra "Facebook" səhifələrində müəyyən xarici dairələr tərəfindən idarə olunan trol ordusunun anidən kütləvi paylaşımları ilə aktivləşməsi əksər sosial şəbəkə istifadəçilərinin və media qurumlarının diqqətindən qaçmayıb.
Fərid Səfərlinin vətənə qaytarıldığı barədə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Xarici İşlər Nazirliyinin birgə məlumatından sonra mənbəyi bilinməyən və hər biri yeni yaradılmış çoxsaylı saxta profillər qeyd olunan xəbərin paylaşıldığı "Facebook" səhifələrini eyni sözlərdən ibarət şərhlərlə doldurmağa başladılar.
Şərhlərdə, əsasən, "Fərid Səfərlinin casusluq etməsinə baxmayaraq, saxlanıldığı ölkədə ona xoş münasibət göstərildiyi, bununla belə, layiq olmadığı halda Azərbaycana qaytarıldığı" bildirilir.
Qohumlarından əldə olunan məlumata əsasən, Almaniyada tələbə olan, getdiyi İranda iki il həbsdə saxlanılmış Fərid Səfərli əvəzsiz qaydada deyil, Azərbaycanda həbsdə olan İran casusu ilə dəyişdirilməklə və Azərbaycanın öz vətəndaşına verdiyi yüksək dəyərdən irəli gələrək qaytarılıb. Azərbaycan dövlət orqanlarının rəsmi məlumatında deyildiyi kimi, bu, qarşılıqlı prosedur çərçivəsində həyata keçib.
Odur ki, Azərbaycan mühitini tanımadan sosial şəbəkələrin Azərbaycan seqmentinə saysız trolları ilə ideoloji müdaxiləyə cəhd edən kəmfürsət yarımçıq texnoloqlar belə şərhləri ilə Azərbaycan xalqının gözündə nə qədər gülünc göründüklərini bilsələr, yaxşıdır.скачать dle 11.3

Азербайджанский студент Фарид Сафарли освобожден в рамках взаимной процедуры с Ираном
Накануне стало известно, что арестованный в Иране в 2023 году азербайджанский студент Фарид Сафарли освобожден и уже находится в Азербайджане.
Об этом говорилось в совместном заявлении МИД и СГБ Азербайджана.
Вскоре после заявления в социальной сети Facebook активизировалась армия троллей, управляемая определенными зарубежными кругами, что не осталось без внимания пользователей социальных сетей и медиа-организаций.
Многочисленные фейковые профили, созданные недавно, начали строчить под соответствующими публикациями в Facebook комментарии с одним и тем же содержанием. В основном они утверждали, что Фарид Сафарли якобы занимался в Иране шпионажем и "даже после задержания в этой стране к нему относились благосклонно". Они также утверждают, что Сафарли "не заслуживал возвращения в Азербайджан".
Согласно информации, полученной от родственников, для возвращения Фарида Сафарли Баку передала Тегерану иранского шпиона, находившегося в заключении в Азербайджане. Этот шаг был сделан исходя из высокой ценности, которую Азербайджан придает своим гражданам. Как и было сказано в официальном заявлении государственных органов Азербайджана, Сафарли вернули в рамках взаимной процедуры.скачать dle 11.3