"Qırmızı Körpü" ilə gediş-gəliş BƏRPA EDİLİB? - VİDEO
Gürcüstanla sərhəddə yerləşən "Qırmızı Körpü" gömrük postunun açılması ilə bağlı sosial şəbəkədə video yayılıb.
Videoda danışan vətəndaşlardan biri 2025-ci ildən etibarən "Qırmızı Körpü" gömrük postunun açıldığını iddia edib.
Oxu.az-ın etibarlı mənbədən əldə etdiyi məlumata görə, bu informasiya əsassızdır, "Qırmızı Körpü" gömrük postu hələ də qapalıdır.
Postun açılması üçün Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı olmalıdır. Ölkə ərazisindən çıxan əcnəbi şəxslərin öz ölkələrinə getməsinə qadağa yoxdur. Məsələn, Gürcüstan vətəndaşı Gürcüstana, Rusiya vətəndaşı da Rusiyaya gedə bilər. Yəni onlar üçün ölkədən çıxışa məhdudiyyət yoxdur.
Məsələ ilə bağlı müvafiq qurumlara sorğu göndərilib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 28 fevral tarixli 73-1 nömrəli Qərarı ilə COVID-19 təhlükəsi səbəbindən ölkədə mart ayından xüsusi karantin rejimi tətbiq olunmağa başlayıb. İndiyədək bir neçə dəfə müddəti uzadılan xüsusi karantin rejimi 2025-ci il 1 aprel saat 06:00-dək qüvvədədir.

Восстановлено ли движение через "Красный мост"? - ВИДЕО
В социальных сетях распространилось видео об открытии таможенного поста "Красный мост" на границе с Грузией.
Один из граждан утверждает, что пост открыт с 2025 года.
В достоверном источнике сообщили, эта информация безосновательна, таможенный пост "Красный мост" все еще закрыт.
Для открытия поста требуется соответствующее постановление Кабинета министров. Нет запрета на выезд иностранных граждан в свои страны с территории Азербайджана. Например, гражданин Грузии может поехать в Грузию, а гражданин России - в Россию. То есть для них нет ограничений на выезд из страны.
В связи с этим в соответствующие органы направлен запрос.
Напомним, что согласно постановлению Кабинета министров Азербайджанской Республики №73-1 от 28 февраля 2020 года, в связи с угрозой распространения COVID-19 в стране с марта был введен особый карантинный режим. Особый карантинный режим, срок которого неоднократно продлевался, действует до 06:00 1 апреля 2025 года.