XİN sözçüsü ABŞ səfirliyinə cavab verib
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadə ABŞ-nin Bakıdakı səfirliyinin iddialarına cavab verib.
Bu barədə diplomat özünün sosial şəbəkə profilində paylaşım edib.
"Bəxtiyar Hacıyevə qarşı qanuni məhkəmə qərarı işdəki çox sayda sübuta əsaslanır və məhkəmə prosedurlarına xarici müdaxilə qəbuledilməzdir.
Maraqlıdır ki, eyni növ vergi fırıldaqçılığı və maliyyə cinayətləri Amerika Birləşmiş Ştatlarında dəfələrlə ciddi şəkildə cəzalandırılır və həbs müddəti 30 ilə qədər çata bilər, nə üçün bu ölkə digər ölkələrdə belə cinayətlərə qarşı verilən cəzadan narazıdır.
Görünür ki, belə bir yanaşma qanunun aliliyinin əhəmiyyətinin artırılmasından daha çox siyasi maraqlara əsaslanır", - deyə nazirliyin rəsmisi qeyd edib.скачать dle 11.3

Айхан Гаджизаде ответил посольству США
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде ответил в своем аккаунте в соцсети Х на заявление посольства США в Баку.
"Законное решение суда в отношении Бахтияра Гаджиева основано на многочисленных доказательствах по делу, и внешнее вмешательство в судебные процедуры недопустимо.
Интересно, что аналогичные случаи налогового мошенничества и финансовых преступлений в Соединенных Штатах неоднократно строго наказывались, а срок тюремного заключения может достигать 30 лет. Почему же тогда эта страна недовольна наказанием за аналогичные преступления в других государствах?
Такой подход со стороны США основан скорее на политических интересах, чем на повышении значимости верховенства закона", - говорится в публикации.скачать dle 11.3